Matura 2010 - kto zdaje włoski???

Temat przeniesiony do archwium.
31-60 z 150
A ja zdaję jutro ustny rozszerzony. Zobaczymy jak mi pójdzie, bo co prawda mówię dosyć dobrze, ale przez rok nie miałam za dużo kontaktu z językiem... Zestaw z syllabusa był łatwy, mam nadzieję, że też trafi mi się coś podobnego. Spadam się uczyć, napiszę jutro jak poszło :)
powodzenia:)
Witam. Ja juz jestem po ustnych z włoskiego . Musze powiedzieć ze byłam zaskoczona ze mi tak dobrze poszło,(pdst 20/20 rozszerz.19/20)_bo w sumie jestem raczej samoukiem...tzn mieszkałam pół roku we włoszech ale to było 3 lata temu..Podstawowy był dosyć łatwy,natomiast na rozszerzonym miałam niezłego stresa bo wylosowalam zestaw z materiałem stymulujacym który całkiwicie mi nie odpowiadał bo dotyczył katastrof naturalnych, a ten dział był w książce z której korzystalam ostatni i sobie go odpuscilam;/ ściemniałam jak tylko potrafiłam i nie liczylam na wiecej niz 15 pkt...No ale okazało sie ze dla egzaminatorów liczy sie chyba umiejetnosc dogadania siei wybrniecia z takiej sytuacji :)) Nie bójcie sie, 15 minut w zupełnosci wystarzy na dobre przygotwanie sie,zad.2,gdzie trzeba wypowiedziec sie na wybrany temat napisalam całe na kartce i zostało mi jeszcze ok 5 min ;)) tak wiec rzycze powodzenia !!! mam jeszcze jedno pytanie- jak przygotowujecie sie do słuchania na pisemnym ??
Ja zrobiłam sobie słuchania z płyty, która była dołączona do ćwiczeń od książki Rete2... zawsze coś:) Poza tym polecam Radio Italia (można posłuchać w necie), czy programy włoskie w tv jak masz jakieś:) Liczę szczerze mówiąc, że jakoś mi się uda po prostu, bo mam native speaker'a w rodzinie no i jak mówi on czy jego rodzina to wszystko zazwyczaj rozumiem...

A, bardzo polecam (przyjemne z pożytecznym) - serial "Il bene e il male" w Rai Tv:) Nawet wciąga :) Do ogladania w necie:

http://www.rai.tv/dl/RaiTV/programmi/media/ContentItem-946fbdd9-76[tel]b4aa-96c958c92473.html?p=0
W TV oglądalam jeszcze po włosku "Don Matteo" :) Łatwy do zrozumienia i molto divertente:)
kurcze....matura już za 3 dni...Mam nadzieje ze jakos to bedzie...najgorzej na rozszerzonej to chyba przekształcić te zdania w odpowiednim czasie itp...a wam co najwiekszą trudność sprawia?? i w ogole kosmos bedzie ze słuchaniem, bo nigdy nie robiłam takich cwiczeń, bo nie mam materiałów. tzn włoskiej tv i radia słucham ,ael nie robiłam takich ćwiczen jak na maturze sa...
Hej :) I jak wam poszło? Ja pisałam tylko podstawę i wydała mi się bardzo prosta, w porównaniu nawet z arkuszami z poprzednich lat. Też macie takie wrażenie? Btw. szukałam odpowiedzi ale coś chyba włoski trochę olali, nigdzie nie umiem znaleźć :)
ja pisałam oba poziomy.. i ten no... rozsz chyba łatwiejsze...tzn listeningi :) albo mi się wydaje :) tylko preposizioni czy coś takiego mi się nie spodobało:)
o i kurczę powiedzcie mi... w listenignu z podstawy... on dostal ten prezent w tym paccho di carta czy nie??? I czy w środku ten barki był ten gondoglione...? jak zaznaczyliście?:))) te dwa nie dają mi spokoju:)))
ja wlasnie w tych dwoch dalam vero.. ale tez nie jestem pewna bo nie bylo to jakos jasno powiedziane.. ale jak byla to figurka gondoli a w srodku jakas osoba to logicznie myslac to powinien byc ten gondoglione..
Hej:) Kto z was pisał poziom rozszerzony? jak wam poszło? jakie powpisywaliście odpowiedzi do Cz. 1?
pamietam ze w pierwszym dalam: per :D
Też dałam per :D
Ja tez pisaam podstawowy i rozszerzony...Podstawowy by banalny a rozszerzony taki sobie...Pierwsza czesc to nawet nawet, tylko ze dalam za duzo slow w rozprawce ;/... No a druga czesc to sluchanie takie troche podchwytliwe ..
ja dalam perwszy zadaniu 1)per potem bylo cos tam z tramonto to dalam al, potem per la sicilia, del mio arrivo, da giovane i dalej nie pamietam :PP a jak daliscie w drugim zadaniu ? ja dalam "conoscenza" pozniej"sarei andato" pozniej disordinata" a na koncu "malatia"...
Ja pisałam tylko rozszerzenie...i było całkiem przyjemne jak dla mnie:) Nathalie, chyba mam mniej więcej tak jak Ty... no ale faktycznie, trochę włoski chyba olewają, bo nie dosyć, że odpowiedzi, to do rozszerzonej nawet arkuszy nie zamieścili jeszcze...
podalibyscie jakies odpowiedzi zaznaczyliscie w arkuszu podstawowym w zadaniu 1 i 3 :)
Nathali dałam tak samo jak TY te prep. jeszcze DI przed sentire dałam. :)
Dziewczyny kochane, Czy mogłybyście zamieścić odpowiedzi, jakie dałyście na podstawie... nigdzie nie opublikowali arkusza z odpowiedziami... zwariuje zaraz:/ Jeśli pamiętacie swoje odpowiedzi podajcie prosze :(
to moze ja zaczne
zad.1
1.1 - B
1.2 - C
1.3 - A
1.4 - C
1,5 - A

zad.2
Luca - campagna
Marisa - estero
Cristina - mare
Francesco - citta d'arte

zad.3
3.1 - Falso
3.2 - Falso
3.3 - Vero
3.4 - Vero
3.5 - Vero
3.6 - Falso


oczywiście odpowiedzi mogą zawierać błędy ... :)
zad.1
1.1 - B
1.2 - C
1.3 - A
1.4 - C
1,5 - C

zad.2
Luca - campagna
Marisa - estero
Cristina - mare
Francesco - citta d'arte

zad.3
3.1 - Falso
3.2 - Falso
3.3 - Vero
3.4 - Vero
3.5 - Vero
3.6 - Falso

4.1 -B
4,2-C
4,3-D
4,4-C
4,5-D
4,6-B

5,1-G
5,2-F
5,3-D
5,4-A
5,5-B
5,6-C

6,1-E
6,2-A
6,3-I
6,4-H
6,5-C
6,6-B
6,7-F
6,8-G


ja tak dałam, a wy ?
Mam tak samo jak cuoricino, z tym że w 1.1 mam B, a potem już same C :| Po namyśle stwierdzam, że chyba jednak trochę nazbyt się rozhulałam z odpowiedziami C, bo raczej jest mało prawdopodobne, by dali tyle razy pod rząd to samo :<
A skoro już jesteśmy przy rozwiązaniach, fammi il favore di scrivere odpowiedzi do czytanek, per favore :P Tutaj jest arkusz -> http://www.cke.edu.pl/images/stories/001_Matura/J_wloski/wloski_pp.pdf
Mój włoski jest jeszcze raczkujący, ale jak na ok. 3 miesiące nauki uważam, że będę mieć zadowalający wynik. :) Aha, mam jeszcze jedno pytanie! Jak staliście z czasem? Zdążyliście wszystko przyporządkować, zakodować i napisać? Ja skończyłam równo o 11, ale muszę przyznać, że po wyjściu żałowałam, że zabrakło tych 10 minut na sprawdzenie. No i kiedy i gdzie zdajecie ustny? :)
Hah... To ja tak samo jak Ty msz24 zaszalałam z tym "C" i zaznaczyłam identycznie, i jakoś od razu wydało mi się to podejrzane... poza tym moje odpowiedzi są zgodne z odpowiedziami **Nathalie** oprócz 3.5 - tu zaznaczyłam falso.. Mój włoski również 'raczkuje' ale mam zamiar rozwinąć skrzydła ;-)Co do wypracowania to zgroza, napisałam owszem, ale umiejętności pisania jeszcze nie nabyłam ( błąd na błedzie) więc nie licze na punkty.. :-)
JA włansie nie wiedziałam co z tym gondolierem zrobic ;PP bo w sumie nie było użyte w tekscie słowo "gondolier" tylko ze figurka osoby w słomianym kapeluszu itp a tak włansie wyglada gondolier... i teraz pytanie... Czy to było zadanie na chłopski rozum czy własnie w tym tkwi cała podchwytliwosc...
poprzednie dwa mam tak samo jak Ty
w tym ma troche inaczej
>6,1- F
>6,2-A
>6,3-I
>6,4-H
>6,5-C
>6,6-B
>6,7- D
>6,8-G
1.5 - A, bo :

Dove andrebbe a vivere?
- Andrei a vivere a Stoccolma, una città meravigliosa con quel suo teatro settecentesco a
Drottningholm. Partirei oggi stesso, con la mia valigia, fabbricata in Svezia, mettendoci solo
le cose essenziali, ma soprattutto il mio maglione di cachemeare che ho da ormai 20 anni ed è
il mio portafortuna.
Własnie czytałam teraz transkrypcje i rzeczywiscie ;/ ale nic ;)) i tak wiecej błedów pewnie popełniłam na rozszerzonym... własnie jest ktos jeszcze kto zdawał rozszerzony i pamieta odpowiedzi do dwóch pierwszych zadan przynjamniej ??
ja pisalam..
w pierwszym
per
z tym tramonto dalam samo: a
da giovane
per la sicilia
a sentirmi (tu sie zastanawialam miedzy di)
del mio arrivo

w drugim napewno
conoscenza
malatia,
disordinato
i a tamtym zdaniu zamienilam jak dobrze pamietam partire na partisse, bo tam chyba bylo SE na poczatku, a po SE nie występuje condizionale. ale sie teraz zastanawiam czy nie powinno byc fosse partito czy cos w tym stylu.. nie chce mieszac teraz bo nie pamietam tego dokladnie jak beda arkusze na necie to w tedy cos powiem wiecej :)
a który temat pisalas w dlugiej wypowiedzi?
W zadaniu 6 z podstawy mam identycznie jak cuoricino, ale w sumie dałam w 6.1. F drogą eliminacji, w dalszym ciągu nie jestem przekonana do tej odpowiedzi ;/

hahaha, a z pisaniem miałam farta, bo wyuczyłam się różnych formułek przydatnych podczas pisania zaproszenia na urodziny! Także jestem pewna, że z krótkiej notatki mam piątkę, a z resztą zobaczymy! :) Boże, to chyba pierwsza matura, z której jestem zadowolona, mimo że najprawdopodobniej nie będzie mi ona do niczego potrzebna :| A skoro już sobie rozmawiamy, to gdzie zamierzacie studiować :) ? Wiążecie swoją przyszłość z językami - konkretnie z włoskim - czy może macie jakieś inne plany?
Również zamierzam kontynuować naukę włoskiego :) jak już się powiedziało A, to trzeba powiedzieć i B! Nigdy jakoś specjalnie nie przepadałam za tym językiem i za "makaroniarzami" - jeszcze do niedawna wszystko co związane właśnie z włoskim mnie drażniło, a moje umiejętności ograniczały się do opowiedzenia o sobie i sformułowania pytania o karmienie piersią! ;D ale w miarę jak zaczęłam zgłębiać tajniki włoskiej gramatyki i gdy odkryłam zamiłowanie do piosenek Erosa, Neka i Niny Zilli nauka stała się dla mnie całkiem przyjemna :) A w wakacje chciałabym pojechać do Włoch, żeby podszlifować język, ale to na razie takie moje luźne plany ^^ Btw. mam nadzieję, że wybaczycie mi taki mały offtop, ale jestem ciekawa np. z jakiego powodu tegoroczni maturzyści wybrali właśnie włoski :) Już milknę. :D
w pierwszym dałam di sentirmi i nie wiem jak to miało być...

a temat wybralam pierwszy-rozprawke... ale chyba za duzo sie rozpisalam, pewnie mam wieceij niz 300 słow i ciagle powtarzałam słowo pubblicita' bo nie znalam zadnego innego wyrazu określajacego reklame... a TY?


a co do drugiej wypowiedzi to ja wziełam na maturze włoski bo chce isc na italianistyke ;))
Temat przeniesiony do archwium.
31-60 z 150

« 

Życie, praca, nauka