tessera sanitaria (marrone)

Temat przeniesiony do archwium.
31-52 z 52
| następna
http://www.wloski.ang.pl/forum/zycie-praca-nauka/225121#post1421036
Cytat: Asik007
no wlasnie, ja tez, nawet umowy o prace nie mialam.....nikt mnie nawet nie spytal.

Jak powszechnie wiadomo, we Wloszech przepisy sobie, a każdy urząd sobie, wiec tylko pozazdrościć ASL.:)
Asik007 ta niebieska plastikowa katra to TEAM - Tessera europea assicurazione malattia, kiedys dawali ja na 10 lat. Teraz nie wiem. Brazowa- papierowa, to - dowod wyboru lekarza.
Ta papierowa, wydawana jest na czas nieokreslony albo na czas okreslony (wtedy trzeba ja odnawiac bo inaczej traci sie lekarza rodzinnego).
edytowany przez bombolona: 21 lut 2013
Cytat: bombolona
Asik007 ta niebieska plastikowa katra to TEAM - Tessera europea assicurazione malattia, kiedys dawali ja na 10 lat. Teraz nie wiem.

W przypadku obywateli Włoch oraz osób mających prawo do bezterminowej rejestracji w SSN, TEAM wydawana jest na pięć lat, po upływie których automatycznie zostaje wysłana nowa karta.

no, ciekawe czy naprawde tak 'automatycznie', podsmiewuje sie troche, nie z powodu twojego wyrazenia, ale dlatego, ze we wloszech to chyba nic nie jest 'automatyczne' :)
To może powiem tak: na pewno automatycznie w przypadku Włochów. ;))))
Ja dostalam automatycznie. Najpierw mialam na rok ...a potem o dziwo przyszla nowa ...i to na dobry adres ...bo jakies glupoty przysylaja do dzis na poprzedni adres...
hej.wlasnie niedawno zalatwialam tessera sanitaria we Wloszech. na poczatku musialam sie udac do comune aby pobrac druk ''atestato di soggiorno'',ktory jest wydawany na rok czasu( TRZEBA JEDYNIE KUPIC MARCA DA BOLLO 14.52eUR)potem z tymze dokumentem nalezy sie udac do ASL i rejestrujesz sie i wybierasz lekarza.problem jest taki.ze jesli nie pracujesz otrzymujesz tylko na 6 msc( nie na rok) W KAZDYM BADZ RAZIE TAK JEST U NAS.JA NIE PRACUJE JESTEM NA UTZRYMANIU MĘŻA I MUSIALAM DODATKOWO PRZYNIESC AKT MALZENSTWA( mam miedzynarodowy)smieszne ale prawdziwe. nastepnie dostalam biala papierowa ksiazeczke z data di scadenza za pol roku i kopie tessera sanitaria takze z data waznosci...czyli od sierpnia znowu to samo bieganie i koszty
Cytat: Olka2605
hna poczatku musialam sie udac do comune aby pobrac druk ''atestato di soggiorno'',ktory jest wydawany na rok czasu( TRZEBA JEDYNIE KUPIC MARCA DA BOLLO 14.52eUR)

Matkoboskoczęstochowsko... Olu, to nie do Ciebie, to tak ogólnie, bo mi ręce opadają.;) Kreatywność włoskich urzędów nie zna granic, w tej kwestii nic się nie zmienia. O ile wymaganie przez ASL "attestato di soggiorno", który jest dokumentem nieobowiązkowym i nie ma absolutnie żadnej wartości (zaświadcza tylko i wyłącznie to, ze zameldowałaś się we Wloszech), jest powszechne i przestało mnie już dziwić, o tyle wydawanie go "na rok czasu" jest kompletnym absurdem. Ponieważ poświadcza on jedynie zameldowanie, które nie podlega ograniczeniom czasowym (dopóki sama się nie wymeldujesz albo ktoś nie zorientuje się, ze już nie mieszkasz po danym adresem, pozostajesz zameldowana pod podanym adresem), świstek ten NIE MOŻE mieć "daty ważności"! Geniusze... geniusze wszędzie... ;)

Cytat: Olka2605
JA NIE PRACUJE JESTEM NA UTZRYMANIU MĘŻA I MUSIALAM DODATKOWO PRZYNIESC AKT MALZENSTWA( mam miedzynarodowy)smieszne ale prawdziwe.

Akt małżeństwa jest dokumentem niezbędnym, w przeciwnym wypadku urząd nie jest w stanie sprawdzić prawdziwości Twojego oświadczenia, ze jesteś zona swojego męża. A ponieważ wnioskujesz o prawo do korzystania z włoskiej służby zdrowia na podstawie pokrewieństwa, musisz to pokrewieństwo jakoś udowodnić.
tez mi sie wydaje ze ktos sie chyba pomylil, te attestato jest bezterminowe. A dlaczego mowisz ze nie jest dokumentem obowiazkowym i do niczego potrzebnym? Moze zle cie zrozumialam?
wg prawa, iscrizione anagrafica jest obowiazkowa przy pobycie dluzszym jak 3 miesiace. Jest potwierdzeniem ze sie tu przebywa od danego momentu i pelni funkcje starego pozwolenia na pobyt tymczasowy. Jest on tez jednym z dokumentow wymaganych np. do wniosku o obywatelstwo, poputu stalego... itd
edytowany przez bombolona: 22 lut 2013
Cytat: bombolona
A dlaczego mowisz ze nie jest dokumentem obowiazkowym i do niczego potrzebnym? Moze zle cie zrozumialam?

Dobrze zrozumiałaś. :) Attestato di soggiorno nie jest dokumentem przewidzianym prawnie (czyli nie ma go w ustawie 30/2007), został "wymyślony" ad hoc przez MSW, ponieważ wielu urzędnikom nie mieściło się w głowie, ze obcokrajowiec może przebywać we Wloszech legalnie bez świstka, który to potwierdza. Przepisy mówią o "zaświadczeniu o złożeniu wniosku o zameldowanie", które ma być wydawane obywatelom UE w momencie, gdy składają oni taki wniosek (a wiec jeszcze nie są zameldowani) oraz o zaświadczeniu o prawie stałego pobytu (attestato di soggiorno permanente), to wszystko. Ponieważ okólniki nie stanowią prawa, attestato di soggiorno nie jest dokumentem obowiązkowym, a ze zaświadcza on jedynie o tym, ze jesteś zameldowana, te sama funkcje spełnia... zaświadczenie o zameldowaniu (certificato di residenza). Jedyna różnica polega na tym, ze attestato di soggiorno zawiera notkę, ze zostałaś zameldowana na podstawie ustawy 30/2007, ale to oznacza tylko tyle, ze w momencie składania wniosku spełniałaś warunki przewidziane przez te ustawę (a to nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, ze nadal je spełniasz - ergo, świstek jest bezużyteczny, bo wcale nie zaświadcza, ze przebywasz we Wloszech zgodnie z prawem).

Cytat: bombolona
wg prawa, iscrizione anagrafica jest obowiazkowa przy pobycie dluzszym jak 3 miesiace.

Zgadza się, a potwierdzeniem zameldowania (iscrizione anagrafica) jest zaświadczenie o zameldowaniu.

Cytat: bombolona
Jest potwierdzeniem ze sie tu przebywa od danego momentu

Niezupełnie - potwierdza, ze jest się zameldowanym od danego momentu.

Cytat: bombolona
i pelni funkcje starego pozwolenia na pobyt tymczasowy.

Otóż nie pełni, bo pełnić takiej funkcji po prostu nie może. Gdyby tak było, Włochy pogwałciłyby dyrektywę europejska nr 2004/38/CE, która zabrania krajom członkowskim podporządkowania legalności pobytu obywateli UE posiadaniu świstka papieru.

"Art. 13 Il requisito del possesso della carta di soggiorno dovrebbe essere limitato ai familiari del cittadino dell'Unione non aventi la cittadinanza di uno Stato membro per i soggiorni di durata superiore ai tre mesi."

Pozwolenie na pobyt zostało zniesione nie po to, żeby zastępować je innym dokumentem o tej samej funkcji.:) Jeśli obywatel państwa spoza UE nie posiada pozwolenia na pobyt, zostaje uznany za przebywającego we Wloszech nielegalnie i otrzymuje nakaz opuszczenia kraju; jeśli obywatel UE nie posiada attestato di soggiorno, nic mu nie grozi (jego prawo pobytu zależy od tego, czy spełnia warunki ustawy 30/2007, a nie od tego, czy posiada kawałek papieru).

Cytat: bombolona
Jest on tez jednym z dokumentow wymaganych np. do wniosku o obywatelstwo, poputu stalego... itd

To prawda, ale to błąd włoskich urzędów, które nie powinny go wymagać, a jednak to robią i nikt im w tym nie przeszkadza. Wbrew przeciwnie - to właśnie dla prefektury czy ASL ministerstwo wymyśliło attestato di soggiorno, zamiast wbić urzędnikom do głowy, ze musi im wystarczyć zaświadczenie o zameldowaniu albo dokumenty potwierdzające prawo pobytu (umowa o prace itd. - Ministerstwo Zdrowia takie właśnie wytyczne dało ASL).
edytowany przez deelaylah: 22 lut 2013
a 'attestato di soggiorno' i 'attestato di iscrizione anagrafica' to jest to samo? chyba zle doczytalam. ja o tym pierwszym nigdy nie slyszalam.
Oficjalnie "świstek" wymyślony przez MSW nazywa się attestato di regolare soggiorno dei cittadini UE.
powiem wam ze we wloszech to nic nigdy nie wiadomo ,wszystko zalezy od regionu i osoby w okienku ,kiedys pracowalam w regionie umbria tam to tragedia z tessera sanitaria i libretto sanitario ,moja kolezanka do dzisiaj co roku odnawia,przeprowadzilam sie do marche i tutaj bez zadnego problemu z kontraktem na czas okreslony dostalam libretto sanitario na czas nieokreslony i tessera sanitaria dostalam na 5 lat i wlasnie teraz mi przyszla nowa bo stara za pare dni traci ...... wlochy to giungla
Welcome to the jungle, we got fun n' games
We got everything you want honey

moja ulubiona zreszta , kocham Gun"sow :D
hej, wiem ,ze to dziwne,ale bez swistka z gminy ''attestato di soggiorno'' pani nawet nie chciala ze mna rozmawiac w ASL. ja oczywiscie najpierw poszlam bez swistka i udawalam zdziwienie o co chodzi..nota bene bylam z męzem ,ktory mial ostatnią busta paga i zaswiadczenie z pracy i wszystkie inne swistki no ,ale pani powiedziala,ze bez ;;attestato di soggiorno;; nic nie zalatwie,a wiec z powrotem do comune.najzabawniejsze jest to,ze ja jestem zameldowana na stale od listopada 2012 roku to attestato otrzymalam na dniach a wiec pani policzyla od listopada 6 miesiecy i na tej podstawie dostalam ubezpieczenie na 6 miesiecy z ''ramienia męza''ze tak powiem.ksiazeczka papierowa ok jest to kawalaek papieru takze mozna zrobic nowy,ale polaczyla sie tez z Agenzia delle Entrate i pow.ze na dniach przyjdzie mi do domu TESSERA SANITARIA ta plastikowa z!!!!!sluchajcie tego z data waznosci do sierpnia....czyli od sierpnia znowu ta sama spiewka..mam nadzieje,ze attestato di soggiorno wydane raz nie bede musiala znowu brac tego pisemka z gminy bo to sie robi smieszne.chyba juz sama moja obecnosc o przedluzenie zaswiadzcza ,ze nadal mieszkam we Wloszech i jestem zameldowana.choc pani powiedziala ,ze w sierpniu chce nowe pisemko + wszystkie dokumenty męża.!!!!Absurd!!!dodam ,ze CERTIFICATO DI RESIDENZA juz nie istnieje, comune juz tego nie wydaje choc szkoda bo koszt byl raptem 50 cen. teraz zostaje ''attestato di soggiorno'' i marca da bollo 14.52 euro
aaa jesszcze pani w comune powiedziala mi ,ze ''atestato di soggiorno ''musze odnawiac co roku,az do mome ntu moich 5 lat i otzrymania ATTESTATO DI SOGGIORNO PERMANENTE'' CÓZ musze sie uzbroic w cierpliwosc i robic tak jak kaze wlsoki system
Cytat: Olka2605
aaa jesszcze pani w comune powiedziala mi ,ze ''atestato di soggiorno ''musze odnawiac co roku,az do mome ntu moich 5 lat i otzrymania ATTESTATO DI SOGGIORNO PERMANENTE'' CÓZ musze sie uzbroic w cierpliwosc i robic tak jak kaze wlsoki system

Dziwne, bo mi wydali to attestato na czas nieokreslony. Zameldowana jestem we Wloszech od listopada 2011 roku. ...i od raz dostalam na czas nieokreslony. Oczywiscie nie mam obywatelstwa wloskiego.
edytowany przez marysia2: 23 lut 2013
Cytat: marysia2
Cytat: Olka2605
aaa jesszcze pani w comune powiedziala mi ,ze ''atestato di soggiorno ''musze odnawiac co roku,az do mome ntu moich 5 lat i otzrymania ATTESTATO DI SOGGIORNO PERMANENTE'' CÓZ musze sie uzbroic w cierpliwosc i robic tak jak kaze wlsoki system

Dziwne, bo mi wydali to attestato na czas nieokreslony. Zameldowana jestem we Wloszech od listopada 2011 roku. ...i od raz dostalam na czas nieokreslony. Oczywiscie nie mam obywatelstwa wloskiego.
ehh moze wtedy jeszcze byly inne przepisy i moze zalezy od regionu w ktorym sie mieszka.....?!!! ja otrzymalam tylko na rok ( tak powiedziala mi pani w comune) no ,a lekarza na pół roku jak juz wspomnialm wczesniej
Cytat: Olka2605
hej, wiem ,ze to dziwne,ale bez swistka z gminy ''attestato di soggiorno'' pani nawet nie chciala ze mna rozmawiac w ASL. ja oczywiscie najpierw poszlam bez swistka i udawalam zdziwienie o co chodzi..nota bene bylam z męzem ,ktory mial ostatnią busta paga i zaswiadczenie z pracy i wszystkie inne swistki no ,ale pani powiedziala,ze bez ;;attestato di soggiorno;; nic nie zalatwie,a wiec z powrotem do comune.

Nie wątpię, że "pani z okienka" nie chciała przyjąć Twojego wniosku, ale zapewniam Cię, że gdybyś złożyła doniesienie o popełnieniu przez nią wykroczenia (to się nazywa omissione di atti d'ufficio - nie może wymagać od Ciebie dokumentów nie wymaganych przepisami, a nawet włoskie Ministerstwo Zdrowia wydało instrukcje, w których jest napisane, że obywatel UE nie musi być nawet zameldowany, wystarczy, ze przedstawi dowody na to, że spełnia warunki ustawy nr 300/2007) albo złożyła pisemne odwołanie od decyzji (na tej samej podstawie), wygrałabyś z ASL. Urzędy zdają sobie doskonale sprawę, że większość osób nie zna przepisów, a nawet jeśli je zna, to nie chce im się walczyć o swoje i wolą potulnie spełniać wszelkie "zachcianki" urzędników, dlatego urzędy czują się bezkarne i wymyślają swoje zasady, niekoniecznie zgodne z przepisami.

Cytat: Olka2605
mam nadzieje,ze attestato di soggiorno wydane raz nie bede musiala znowu brac tego pisemka z gminy bo to sie robi smieszne.chyba juz sama moja obecnosc o przedluzenie zaswiadzcza ,ze nadal mieszkam we Wloszech i jestem zameldowana.choc pani powiedziala ,ze w sierpniu chce nowe pisemko + wszystkie dokumenty męża.!!!!

Co do dokumentów męża, to jest to oczywiste (jak inaczej udowodnisz, że nadal jesteś na jego utrzymaniu?), natomiast gmina nie może (!) wystawiać attestato di soggiorno na czas określony, bo nie może meldować Cię na czas określony! To nie jest tak, że co jakiś czas masz wracać do urzędu meldunkowego i udowadniać, że nadal spełniasz warunki ustawy, w Twojej gminie chyba mają problemy ze zrozumieniem zakresu kompetencji urzędu meldunkowego...


Cytat: Olka2605
dodam ,ze CERTIFICATO DI RESIDENZA juz nie istnieje, comune juz tego nie wydaje choc szkoda bo koszt byl raptem 50 cen. teraz zostaje ''attestato di soggiorno'' i marca da bollo 14.52 euro

Błąd. Certificato di residenza jak najbardziej istnieje, ale gmina nie może go wystawiać na potrzeby administracji publicznej, bo jeśli np. ASL potrzebuje Twojego zaświadczenia o zameldowaniu, to musi sama wystąpić o nie do gminy. Jeśli Twoja ASL chce Twoje attestato, to najwyżej możesz okazać to, które już masz, bo ono nie jest na czas określony, kropka. I powtarzam, powinny wystarczyć dokumenty poświadczające, że nadal spełniasz wymogi ustawy nr 30...
edytowany przez deelaylah: 24 lut 2013
ok dzieki
Temat przeniesiony do archwium.
31-52 z 52
| następna

 »

Nauka języka