tessera sanitaria (marrone)

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 52
poprzednia |
Witam! Mam pytanie - czy Wam tez ASL wydaje "tessera sanitaria marrone" tylko na rok?
Mam zameldowanie, umowe na czas nieokreslony, a co rok musze sie stawiac do ASL z dokumentami, zeby odnowic te tessere. Czy to normalna procedura??
witam.wiesz to zalezy od osoby ktora siedzi w okienku.ja jak bylam w ciazy tez mialam problem w asl bo przy wyrabianu ksoazeczki do lekarza rodzinnego pani w okienku zadala ode mnie permesso co jest nam nie potrzebne wiec ja poszlam do mojej kolezanki adwokatki i zadzwonila w moim imieniu do jakiegos tak glownego kierownika asl i wszystko sie wyjasnilo ze pani w okienku nie zna sie na przepisach co do obco krajowcow i od razu na drugi dzien mi wyrobila ksiazeczke tessere sanitaria na 5 lat. a tak wogole to mojemu mezowi wyrobili w comunie tzn wyslali wniosek o tessere ale zaznaczam ze zalezy kto jest w danym momencie w okienku bo osoba a osoba to jest roznica .pozdrawiam
Ja też mam na czas nieokreslony umowę od 2 lat i miesiąc temu dali mi znowu na rok ważność tessera sanitaria mają mętlik w ASL
Jesli sie nie myle, to przez pierwsze 5 lat trzeba wyrabiac co roku. Pozniej zostaje sie wpisanym do SSN na czas nieokreslony.
edytowany przez Paola81: 21 lis 2012
Dziekuje! No wlasnie, chcialabym jakas podkladke prawna, zeby wyklocic sie z nimi i dostac te tessere chocby na 5 lat. Szukam w necie tych przepisow...
Kiedys probowalam im wmowic ze jestem na utrzymaniu meza (myslalam, ze moze jako zona Wlocha dostane te tessere bezterminowo) ale kazali mi udac sie do Centro per l' Impiego po zaswiadczenie ze nie pracuje!! Uff...
Iscrizione al SSN del cittadino UE
Il cittadino comunitario (UE) può richiedere l’iscrizione al SSN se in possesso di un contratto di lavoro e dei requisiti previsti dalla normativa vigente anche in assenza dell’ iscrizione anagrafica presso il Comune di residenza. Pertanto il cittadino comunitario dovrà presentare, ai sensi del DPR 28/12/2000 n.445, una autocertificazione da cui risulti la sua residenza o domicilio nel territorio della ASL ove richiede l’iscrizione, e il carico familiare per la relativa iscrizione nei casi previsti.

Non potrà invece essere autocertificata la situazione lavorativa: eventuali contratti di lavoro o iscrizioni alla camera di commercio per i lavoratori autonomi. Spetterà poi alla ASL inviare al Comune una lista delle autocertificazioni per le verifiche di rito.

Si fa presente che a proposito della TEAM è stato commesso un errore nella precedente Circolare prot. n. 75347/4V/20 del 10 luglio 2007 “Assistenza sanitaria per i cittadini UE e loro familiari” nel punto in cui si enuncia:: “La Tessera Europea di Assistenza Malattia (TEAM) viene rilasciata dal Paese di appartenenza, pertanto l’Italia non può rilasciare la TEAM a cittadini di altri paesi europei, anche se iscritti al SSN” .

Si coglie pertanto l’occasione di rettificare quanto sopra esposto e di specificare che la TEAM spetta a tutti i cittadini comunitari che prestano attività lavorativa in Italia ( e che per questo pagano l’addizionale regionale dell’IRPEF da cui deriva il pagamento al SSN), e che sono in possesso dei requisiti necessari all’iscrizione al SSN. In caso di lavoratori con contratto a tempo determinato l’iscrizione al SSN e la validità della TEAM saranno commisurati alla durata del contratto di lavoro.

La TEAM (e l’iscrizione al SSN) spetta anche ai familiari a carico del lavoratore e a coloro che godono di una pensione italiana ed ai loro familiari a carico

Da quanto premesso si ribadisce che la normativa vigente distingue tra soggiorno per periodi inferiori a tre mesi e soggiorno per periodi superiori a tre mesi.

Per soggiorni inferiori a 3 mesi non è prevista per i cittadini UE l’iscrizione al SSN se non per i lavoratori stagionali con regolare contratto di lavoro ed eventualmente i titolari di Modelli E106 con validità trimestrale.

Per soggiorni superiori a 3 mesi, l’iscrizione al SSN è prevista nei seguenti casi:

a) lavoratore subordinato o autonomo nello Stato;
b) familiare, anche non cittadino dell’Unione, di un lavoratore subordinato o autonomo nello Stato;
c) familiare di cittadino italiano;
d) possesso di una Attestazione di soggiorno permanente maturato dopo almeno 5 anni di residenza in Italia;
e) presenza di stato di disoccupazione con iscrizione alle liste di collocamento o ad un corso di formazione professionale;
f) possesso di uno dei seguenti Modelli comunitari: E106, E109, E120, E121.

Per le procedure e le modalità di iscrizione dei singoli casi sopra esposti si rimanda alle indicazioni già fornite nelle precedenti Circolari.

Il cittadino UE che ha soggiornato legalmente e in via continuativa per 5 anni nel territorio nazionale, tranne brevi interruzioni espressamente previste dalla normativa vigente, acquisisce un diritto di soggiorno permanente che comporta l’iscrizione a tempo indeterminato al SSN.

L’iscrizione potrà essere effettuata presentando l’attestato rilasciato dal Comune di residenza che certifica la titolarità del diritto di soggiorno permanente.

Si comunica, infine, che il cittadino comunitario non titolare di regolare contratto di lavoro, o familiare di cittadino comunitario iscritto all’anagrafe o comunque non avente i requisiti per iscriversi obbligatoriamente al SSR, ma in possesso di adeguate risorse economiche o iscrizione a corsi di studio, può effettuare l’iscrizione volontaria al SSR richiedendo il pagamento di un contributo a titolo di partecipazione, alle stesse condizioni previste dalla Circolare n. 5 del 2000 del Ministero della Salute e dalle Linee Guida della Regione Lazio - DGR n. 2444/2000 per i cittadini extracomunitari titolari di permesso di soggiorno per studio, residenza elettiva, motivi religiosi.

In questo caso il comunitario è tenuto alla sottoscrizione dell’autocertificazione del reddito ai sensi degli artt. 45 e 46 del DPR 28 dicembre 2000 n. 45.

Il contributo per l’iscrizione è valido per l’anno solare (scadenza annuale), non è frazionabile e non ha decorrenza retroattiva.

Si invitano i Direttori Generali delle Aziende Sanitarie Regionali ad applicare quanto sopra disposto affinché le prestazioni e le procedure indicate nella presente circolare vengano effettivamente assicurate.

Si riserva di fornire al più presto indicazioni sulle modalità di erogazione del codice ENI (Europeo Non Iscritto).
Choć okólnik Ministerstwa Zdrowia z sierpnia 2007 r. (nr DG RUERI/II/12712/I.3.b) wydaje jasne instrukcje co do rejestracji w SSN na czas nieokreślony obywateli UE posiadających umowę o prace na czas nieokreślony, wiele ASL rejestruje ich jedynie na rok. W moim przypadku tez tak było (a było to na przełomie 2008 i 2009 r.), poszłam się zarejestrować z umowa na czas nieokreślony pod pacha, a tu zonk, rejestracja na rok i na nic się zdały moje tłumaczenia i wykłócanie się (baba była wyjątkowo nieskora do współpracy). Dzień później wystosowałam pismo do kierownictwa ASL, w którym przedstawiłam sytuacje i zażądałam wyjaśnień, po czym zadzwoniła do mnie szefowa oddziału terytorialnego i wyjaśniła mi, ze Ministerstwo wymaga, by ASL kontrolowała w jakiś sposób, czy obywatele UE zarejestrowani w SSN nadal spełniają wymogi prawne i dla nich jedynym sposobem, by taka kontrole przeprowadzić, jest właśnie rejestracja roczna. A miesiąc później zadzwoniła do mnie ponownie, by "zaprosić" mnie do siedziby ASL w celu rejestracji i wydania mi TS na czas nieokreślony, gdyż dyrektor sanitarny okręgu przyznał mi racje i zniósł wewnętrzne przepisy ASL jako niezgodne z wytycznymi ministerstwa.

Niestety we włoskich urzędach ignorancja i nieznajomość przepisów to standard, również wśród kierownictwa, czyli osób, które powinny pilnować przestrzegania zasad. Odkąd mieszkam we Wloszech, robiono mi problemy chyba w każdym możliwym urzędzie... Na szczęście się ich nie boje i jeszcze nie udało im się ze mną wygrać.;)
Dee, jak ja Cie rozumiem!!!

Ja mam teraz taki sposob: prosze o imie i nazwisko, odwracam sie na piecie i wychodze, po czym dzwonie do przelozonego (a mali estremi, estremi rimedi). Po pol godziny wracam do okienka i mam wszystko zalatwione. Na poczatku strasznie sie takimi sytuacjami przejmowalam, zwlaszcza jak probowali mi wmowic, ze im zle wytlumaczylam o co mi chodzi. A raz nawet idiota stwierdzil, ze wcale ze mna nie rozmawial, normalnie zanik pamieci.
A wiesz, skąd wzięła się ta cala moja krucjata przeciwko włoskim urzędnikom i ich ignorancji? Parę miesięcy po moim przyjeździe do Włoch poszłam na kwesturę po kartę pobytu i policjant, po przeczytaniu ustawy, która mu podsunęłam po tym, gdy odmówił mi wydania karty, wygłosił w moim kierunku tekst: "E' vero, la legge dice così, ma non l'ho scritta io e la carta di soggiorno non te la do." Wtedy trafił mnie szlag... ;)

ja tez mam czesto problemy we wloskich urzedach a jedynym urzedem gdzie nie mialam problemy to INPS jak bylam w ciazy chociaz tam tez jest balagan,mamy prawie koniec listopada a ja jeszcze nie dostalam rimborso 730 i nikt w INPS w rzymie i u mnie w miasteczku nie mogl mi dac odp czemu i co jest powodem az w koncu po wykonaniu wielu telefonow od sierpnia okazalo sie ze brakowalo codice iban i co najsmieszniejsze odkryla to pani z patronatu a nikt z INPS wiec ja juz po malu sie przyzwyczajam do ich niewiedzy i smieszy mnie to.czasami w urzedach zadaja ode mnie jeszcze permesso SMIESZNE CO AHAHAHAHAHHA
Ja tez pare dni temu bylam w comune po attestato di soggiorno permanente in Italia, ale mi nie wydali mimo ze mam juz ponad 5 lat residenza tutaj, chca CUD z ostatnich 5 lat. A z jednego roku nie mam bo nie pracowalam wtedy na kontrakcie.. Chcialam to attestato bo mi kazali przyniesc do wyrobienie tessera sanitaria na czas nieokreslony...
Monika wejdz tu : http://www.wloski.ang.pl/forum/zycie-praca-nauka/219599 http://www.naszswiat.net/ekspert-odpowiada/4298-odmowa-wydania-attestato-di-soggiorno-permanente-jak-si-odwoa.html
ja dopiero w tym roku przeprowadzilam sie do wloch i zameldowalam i dostalam ja na 5 lat.
Czyli wyglada na to, ze wszystko zalezy od osoby w okienku... Zenada!
jak tam zenada TO SA Wlochy..divertimento...i dla nich i dla imigranta..heheh Wlosi tak wlasnie PRACUJA...prawie jak loteria wizowa do USA..jeden dostanie, drugi nie..i jest zabawa:D
a sorki, sprawdzilam karte i jest wazna 6 lat, nie 5 :) Moje dziecko urodzone w italii tez ma karte wazna 6 lat....
a ja juz powoli ucze sie nie denerwowac w urzedach, bo wiem ze to do niczego nie prowadzi, a wrecz przeciwnie i trzeba troszke zgrywac glupka i przyjaciela rodziny, wtedy osiaga sie cel.... :) zycze i wam pokory i cierpliwosci okazanych wobec wloskich urzednikow!
Cytat: MonikaBO30
Ja tez pare dni temu bylam w comune po attestato di soggiorno permanente in Italia, ale mi nie wydali mimo ze mam juz ponad 5 lat residenza tutaj, chca CUD z ostatnich 5 lat. A z jednego roku nie mam bo nie pracowalam wtedy na kontrakcie.. Chcialam to attestato bo mi kazali przyniesc do wyrobienie tessera sanitaria na czas nieokreslony...

Niestety w tym przypadku urząd ma rację, gdyż nie wystarczy byc zameldowanym przez 5 lat - musisz wykazac, ze przez te 5 lat spełniałaś warunki ustawy nr 30/2007. Czyli w Twoim przypadku istnieje roczna luka, dlatego nie masz jeszcze prawa stałego pobytu, chyba że możesz udowodnic, że w ciągu tego roku miałaś wystarczające środki na utrzymanie i ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku utraty pracy, najlepiej zarejestrowac się jak najszybciej w Centro per l'Impiego, co pozwala zachowac prawo pobytu przez maksymalnie 6 miesięcy.
kilka slow na ten temat:
http://catnthecity.blogspot.it/2012/06/biurokracja-cz-iv-tessera-sanitaria.html

moze sie przyda :)
edytowany przez Coccusia: 01 gru 2012
Czyli oplaca mi sie pochodzic po roznych comune i probowac aby mi wydali attestato di soggiorno permanente in Italia bez okazywania cud z ostatnich lat? Bo jak piszecie zalezy na kogo sie trafi w okienku, to fakt ze czesto nie sa dobrze poinformowani,wstyd.
MonikaBO30 _ attestato di soggiorno moze ci wydac tylko comune do ktorego nalezysz, ale pewnie o tym wiesz, tylko zle ci sie napisalo.
Ciekawa jestem na jakiej podstawie _ pecora nera _ dostala tessera 'marrone' na 5 lat. Miala prawo czy rzut szczescia?
Na (standardowe) 5 lat ja dostalam TS ale ta plastikowa, u mnie w w asl, jesli sie pracuje (bez slubu i bez dzieci) to tessera marrone jest wazna na dlugosc umowy o prace. Na bezrobociu dostaje sie na 1 rok czasu (kiedys dawali na krocej), no chyba ze ma sie przepracowane 3 lata to wtedy daja na 2 lata...
Tutaj jest dosc zrozumiale wszystko wyjasnione: http://www.ass1.sanita.fvg.it/info/allegati/assistenza_stranieri_italia_2011.pdf Poprawka: Ten pdf odnosi sie do 2011 roku, mysle jednak ze prawo niewiele sie zmienilo
edytowany przez bombolona: 16 gru 2012
ah doczytalam... pecora nera ma dziecko, urodzone we wloszech z reszta, to pewnie dlatego dostala karte na 5 lat, czyli pewnie miala do tego prawo.
Zrobili mi tessera sanitaria do konca waznosci kontraktu, teraz mam przedluzony na kolejne 6 miesiacy i musze ponownie wyrobic tessera, znow dostane na 6 mc? Pamietam kiedys chyba w 2006 roku tez mialam kontrakty terminowe ale dostalam tessera na kilka lat chyba 3 czy 4 nie pamietam bo juz jej nie mam, dlaczego teraz inne reguly? jakas nowa legge weszla? a 5 Cud-ow nie mam zeby otzrymac na czas bezterminowy..Brakuje mi jednego.
hej, czy moze mi ktos podpowiedziec gdzie nalezy wyrobic karte tessera sanitaria i wybrac lekarza rodzinnego i pediatre?ja jestem z massalengo kolo lodi. jakie dokumenty trzeba miec i gdzie dokladnie sie zglosic. pilne.
Cytat: MonikaBO30
Zrobili mi tessera sanitaria do konca waznosci kontraktu, teraz mam przedluzony na kolejne 6 miesiacy i musze ponownie wyrobic tessera, znow dostane na 6 mc? Pamietam kiedys chyba w 2006 roku tez mialam kontrakty terminowe ale dostalam tessera na kilka lat chyba 3 czy 4 nie pamietam bo juz jej nie mam, dlaczego teraz inne reguly? jakas nowa legge weszla? a 5 Cud-ow nie mam zeby otzrymac na czas bezterminowy..Brakuje mi jednego.

Prawo zmieniło się w 2007 roku, wraz z wejściem w życie ustawy nr 30 regulującej pobyt obywateli UE we Włoszech. Zgodnie z przepisami, jeśli masz umowę na czas określony, zostajesz zarejestrowana w SSN na czas trwania umowy, natomiast aby móc zarejestrować się na czas nieokreślony (i otrzymać 5-letnią kartę zdrowia), musisz mieć umowę na czas nieokreślony lub prawo stałego pobytu (uzyskuje się je po 5 latach legalnego pobytu we Włoszech).
Cytat: honoratka13
hej, czy moze mi ktos podpowiedziec gdzie nalezy wyrobic karte tessera sanitaria i wybrac lekarza rodzinnego i pediatre?ja jestem z massalengo kolo lodi. jakie dokumenty trzeba miec i gdzie dokladnie sie zglosic. pilne.

Tu masz wszystkie adresy:

http://www.asl.lodi.it/pages/mmg_pls/index.html

Co do dokumentów, to musisz udowodnić, że spełniasz warunki ustawy nr 30/2007, a więc przedstawić umowę o prace, zaświadczenie o rejestracji w urzędzie pracy (w przypadku bezrobotnych pracujących wcześniej we Włoszech) lub dokumenty potwierdzające pokrewieństwo z osobą mającą prawo do samodzielnego pobytu we Włoszech (w tym akt ślubu z obywatelem włoskim).

Ponieważ każdy urząd wymaga innych dokumentów, najlepiej jest zadzwonić pod podane numery i zapytać o konieczne dokumenty.
deelay dzieki za info nie ma to jak miec rodakow w obcym kraju, zawsze ktos podpowie
Cytat: pecora_nera
ja dopiero w tym roku przeprowadzilam sie do wloch i zameldowalam i dostalam ja na 5 lat.

no wlasnie, ja tez, nawet umowy o prace nie mialam.....nikt mnie nawet nie spytal. I jeszcze jedno, marrone? Moja jest niebieska?
niebieska,to dobrze: D http://www.wloski.ang.pl/forum/zycie-praca-nauka/196088
zwroc uwage na to co pisze forowiczka Deelayah..ona zawsze jest poinformowana..w sposob perfekcyjny:D
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 52
poprzednia |

 »

Nauka języka