europejska karta zdrowia

Temat przeniesiony do archwium.
Witam.Potrzebuję informacji na temat Europejskiej Karty Zdrowia wyrabianej we Woszech- gdzie się ją wyrabia(czy dobrze myśle,tam gdzie tesere?)Jak długo się na nią czeka?Jakie dokumenty potrzebuję aby ją wyrobić?Czy oprócz tej karty potrzebuję zabrać ze sobą do Polski jakieś formularze a może jakiś dokument w którym jest napisane o składkach a może wykupić dodatkowe ubezpieczenie gdzie ,jakie i za ile?Ile kosztuje jej wyrobienie?Czy można tą karte wyrobić tak żeby cała rodzina była na jednej karcie czy musi być osobno?I w końcu jak ta karta się nazywa po włosku?Proszę o konkretne odpowiedzi.Dziękuję i pozdrawiam...
>gdzie się ją wyrabia(czy dobrze myśle,tam gdzie
>tesere?)

We Włoszech plastikowa "tessera sanitaria" pełni również funkcje europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego - jej pełna nazwa to TEAM (Tessera Europea di Assicurazione Malattia).

>Jak długo się na nią czeka?

Jesli jestes zapisana do Servizio Sanitario Nazionale, to powinnas juz ja miec. Jesli nie, musisz udac sie do Twojej ASL i po zarejestrowaniu w SSN TEAN zostanie ci wysłana na podany przez Ciebie adres. Czas oczekiwania zależy od regionu, ja na moja czekałam trochę ponad miesiąc (Rzym).

>Jakie dokumenty potrzebuję aby ją wyrobić?

W świetle tego, co napisałam powyżej, pytanie powinno brzmieć "jakie dokumenty potrzebne są do zapisania się do SSN?".:) A wymagane są w zasadzie te same dokumenty, które potrzebne są do zameldowania, a wiec na pewno umowa o prace, wpis do rejestru przedsiębiorców, dokumenty potwierdzające, ze jesteś krewna obywatela UE na jego utrzymaniu lub ze masz męża Włocha itp. Poza tym standardowo: codice fiscale, dokument tożsamości, czasem wymagają kwitka z Urzędu Meldunkowego (jeśli proces meldunkowy nie dobiegł jeszcze końca) lub zaświadczenia o zameldowaniu (lub tez attestato di regolare soggiorno.

>Czy oprócz tej karty potrzebuję zabrać ze sobą do Polski
>jakieś formularze?

Nie.

>Ile kosztuje jej wyrobienie?

Nic, jeśli masz prawo do opieki zdrowotnej we Włoszech, masz prawo do TEAM.

>Czy można tą karte wyrobić tak żeby
>cała rodzina była na jednej karcie czy musi być osobno?

Karty TEAM wydawane są indywidualnie.
Dzięki za konkretną odpowiedz.Dziś dzwoniłam do NFZ i tam mi powiedzieli że oprócz tesery muszę mieć Europejską Karte Zdrowia.Ale teraz już wiem wszystko.Może nie dokońca bo mąż i syn mają tessery -dyskietki a ja do dziś dnia nie dostałam mam tylko tą zółtą książeczkę i z nią chodzę do lekarza.Trzeba podjechać się popytać.Jeszcze raz wielkie dzięki.Pozdrawiam..
Jeśli pojedziesz za granice bez plastikowej TEAM, pamiętaj, byś w razie konieczności zwrócenia się do lekarza zabrała fakturę - wtedy po powrocie możesz wystąpić do włoskiego SSN o zwrot kosztów (będziesz musiała jednak zapłacić z góry, gdyż nie ma wtedy możliwości późniejszego rozliczenia się miedzy włoskim a zagranicznym systemem opieki zdrowotnej).
Myślę że dopóki nie dostanę dyskietki to wystarczy mi jakieś pisemko ze jestem ubezpieczona.Albo drugie wyjście i chyba najlepsze zarejstrować się w polskim biurze pracy, podbić ksiązeczkę i mieć spokojne wakacje.
No możesz zapytać, czy jakieś "pisemko" ci we Włoszech dadzą (może jeszcze wydaja formularz E-111 dla osób bez TEAM).
Tessera, dyskietka, zolta ksiazeczka.... Zamiast czekac, zglos sie do Agenzia dele Entrate: ja czekalam, czekalam, a dostalam dopiero wtedy, kiedy zglosilam sie do Agencji / troche czekalam /. Powinni wyslac sami, ale jesli nie wysylaja, to cos utknelo i samo sie nie zrobi. Radze zalatwic to przed sierpniem: w sierpniu cale Wlochy sa na urlopach i lepiej nie miec wtedy nic do zalatwienia.
http://www.agenziaentrate.gov.it/ilwwcm/connect/Nsi/Servizi/Codice+fiscale+-+tessera+sanitaria/
Moja sytuacja jest odwrotna. Mieszkam i pracuje we Wloszech i mam tessera Sanitaria. Moje pytanie jest takie czy na podstawie tej karty mam prawo do bezplatnych wizyt lekarskich w Polsce?W Polsce nie jestem nigdzie ubezpieczona.Dziekuje za odpowiedz.Pozdrawiam
Gania 2..no przeciez pisze powyzej!.. Przeciez to dziala w obie strony..masz ubezpieczenie na cala Europe skoro mieszkasz,pracujesz w Itali i placisz tam skladki...itp.. podatki..Czyli spelniasz swe obywatelskie obowiazki wobec panstwa wloskiego w zwiazku z czym wloskie panstwo opiekuje sie toba w calej UE..tak samo jak naszeczyni to wobec swych obywateli.Przeczytaj uwaznie co napisala nasza fioletowa Alfa i Omega Deelayah i wyrob sobie niebieska carte TEAM (Tessera Europea di Assicurazione Malattia).
Właśnie jestem w trakcie wyrabiania sobie europejskiej karty ubezpieczeniowej w Polsce.Często pracuję po kilka dni na wyjazdach zagranicznych więc pomyślałam,że się przyda.Nie wyobrażacie sobie jakie kłody pod nogi rzuca ZUS.Kartę wyrabia się co prawda w NFZ ale jeżeli na stałe jesteś zatrudniony w Polsce a wyjeżdzasz na tzw delegację musisz przedstawić magiczny druk E101 potwierdzony przez ZUS.Na wniosku piszesz,gdzie (nawet dane zakładu pracy do którego jedziesz) i na jaki czas(daty).Jak ja mam to zrobić kiedy o wyjeździe dowiaduję się z dnia na dzień??Jakie daty mam napisać jak nie wiem ile mnie naprawdę pracy czeka na miejscu??To jeszcze nic,muszę udowodnić,że min 25% przychodu uzyskuję na terenie kraju,co dla zusu nie jest równoznaczne,że cały podatek bulisz w Polszy!
Tak więc,nawet jak masz już kartę (wydaną max na rok)to jeśli zgłosisz,że jedziesz na tydzień do Włoch tu i tu a przykładowo po drodze w Austrii skorzystasz z karty to cię udupią bo Austrii nie zgłaszałaś.Są oczywiście odrębne przepisy odnośnie wyjazdów turystycznych,w celu poszukiwania pracy,dla usług transportowych,ale na mój przypadek wszyscy reagują rozłożeniem rąk.
Najlepsze jest to,że zaświadczenie E101 potwierdza, że pracownicy są nadal objęci polskimi ubezpieczeniami społecznymi więc gdy go nie dostanę to co mam przestać płacić składki ZUSowi a zacząć we wszystkich krajach do których jadę,ABSURD!!!
Bo to Polska właśnie...
http://gdansk.naszemiasto.pl/poradnik/specjalna_artykul/532891.html
Wloska karta ma dluga waznosc. Na pewno kilka lat. 6 lat zwykle.
http://www.agenziaentrate.it/wps/wcm/connect/Nsilib/Nsi/Servizi/Codice+fiscale+-+tessera+sanitaria/tessera+sanitaria+faq2/#faq4
Widze, ze nowa powinni przyslac sami w okresie bliskim uplywowi waznosci. Zdziwilabym sie, gdyby przyslali mi nowa przed koncem roku i bez przypominania z mojej strony.
To że jest wystawiona na np.6 lat nie oznacza,że jest ważna.Przykład z życia:Włoch z "ważną" kartą uległ wypadkowi przy pracy w Czechach,nie zgłosił swojego wyjazdu do tamtejszego odpowiednika Zus bo myślał,że ważna jest data na karcie.Oczywiście na pogotowiu posłużył się kartą,nie zapłacił za zabieg.Po powrocie do Włoch czekała go niespodzianka za nieprawne posłużenie się kartą.Myślę,że te przepisy są zbliżone w każdym z krajów europejskich tylko kartę wydają we Włoszech na dłużej niż np. w Polsce.Reasumując aby nie płacić za opiekę medyczną potrzebna jest karta+zgłoszenie na E101 lub innym E (zależnie do pracy czy członek rodziny czy turysta),ochronie podlegasz nie w terminie ważności karty tylko terminom na wniosku.Możesz np.nie mieć karty ale potwierdzony wniosek.
Kiedys tak bylo. W 2005 roku bralam takie zasiadczenie do Francji. Od 2006 jest inaczej:
http://www.aslbi.piemonte.it/index.php?module=ContentExpress&file=index&func=display&ceid=122&meid=119
Orsa, mysle, ze ten Wloch mial problemy wlasnie dlatego, ze ulegl wypadkowi przy pracy - procedura jest wtedy inna i sprawa zajmuje sie Inail, a nie Inps, jak przy "zwyklych" wypadkach za granica. W przypadku obywateli Wloch zameldowanych we Wloszech nie ma mozliwosci, by karta byla "niewazna", gdyz wydawana jest ona bezwarunkowo - nie musza oni pracowac ani oplacac skladek, by miec prawo do opieki zdrowotnej i do karty, maja to prawo jako obywatele.
No właśnie z tym,że dla mnie taki przypadek jest istotniejszy,karty w Polsce są takie same do pracy czy turystyczne ale na wniosku muszę zaznaczyć w jakim celu jadę.Ale nawet jak masz kartę a nie zgłosisz wyjazdu turystycznego a Ci się coś stanie to w Polsce masz po dup.e...
We Włoszech jest może inaczej bo tak jak pisała poprzedniczka jest Inail i Inps a u nas tylko ten j...ny ZUS.
http://www.aslsassari.it/servizisanitari/sicurezzalavoro.html
Al cittadino italiano che si reca temporaneamente nei paesi CEE per motivi di studio o di lavoro viene garantita la copertura sanitaria. In questi casi, prima di partire, è necessario rivolgersi agli Uffici Rapporti Internazionali e Ricoveri Extra Regione del proprio Distretto Sanitario:
...czyli musi zalatwic formalnosci przed wyjazdem.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Życie, praca, nauka

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia