jeszcze raz podatki :-)

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 33
poprzednia |
Witam :-) Może ktoś mógłby mi poradzić. Od kilku lat od czasu do czasu pracuje we Włoszech (mieszkam w Polsce). Wykonuję zawód artystyczny. Jako osobie bez meldunku we Włoszech automatycznie nalicza mi się 30% podatku,( do tego płacę jeszcze 10% mojemu agentowi)-razem to jest dosyć sporo. Zastanawiam się czy jakbym otworzył firmę w Polsce i wystawiał faktury za swoją pracę we Włoszech to coś by mi to dało? Czy mógłbym wtedy płacić podatek tylko w Polsce? Czy tak można? Próbowałem coś wyszukać na różnych forach ale tam głownie omawia się handel i produkcję...
Jeśli ktoś coś wie to proszę o jakies info.
Pozdrawiam
Maciek
Maciek: ja tez place 30% podatku, mimo ze mieszkam w it. Jak znajdziesz sposob zeby to ominac to daj znac chetnie skorzystam :)
No tak...ale mieszkając we Włoszech przysługuje Ci zwolnienie z podatku pierwszych 8 000 euro (czy coś w tym rodzaju)-ja tego nie mam niestety. Próbuję się w tym wszystkim się odnaleźć choć bardzo ciężko o jednoznaczne informacje. Wiem, że zawsze są jakieś rozwiązania ale trzeba je znać-inaczej zawsze tylko płacisz.
Pozdrawiam :-)
Cytat: mirable
Maciek: ja tez place 30% podatku, mimo ze mieszkam w it. Jak znajdziesz sposob zeby to ominac to daj znac chetnie skorzystam :)

Mirable ...Ty placisz 30% podatku?!? ...wydaje mi sie, ze Twoj przypadek jest zupelnie inny niz Macka.
Maciek,

jeśli Twoje całkowite roczne dochody uzyskiwane we Wloszech nie przekraczają 5000 euro, możesz pomyśleć o tzw. collaborazione occasionale, od której pobierany jest podatek w wysokości 20% (tzw. ricevuta d'acconto). Jeśli natomiast będziesz wystawiał faktury za usługi jako polska firma, podatki będziesz płacił tylko w Polsce, jako polski podmiot gospodarczy świadczący usługi poza granicami kraju (musisz mieć europejski NIP, z literkami PL przed numerem). Najlepiej zwrócić się w tej sprawie do kompetentnego księgowego w Polsce lub do Urzędu Skarbowego.

Cytat: marysia2
Cytat: mirable
Maciek: ja tez place 30% podatku, mimo ze mieszkam w it. Jak znajdziesz sposob zeby to ominac to daj znac chetnie skorzystam :)

Mirable ...Ty placisz 30% podatku?!? ...wydaje mi sie, ze Twoj przypadek jest zupelnie inny niz Macka.

Tez się zdziwiłam... Nie pamiętam, kiedy dokładnie przeprowadziłaś się do Włoch, ale pamiętaj, ze po upłynięciu 183 dni automatycznie stajesz się "fiscalmente residente" we Wloszech, bez względu na zameldowanie lub jego brak (choć oczywiście masz obowiązek się zameldować przy pobycie przekraczającym 90 dni). Wtedy Twoja firma nie musi odprowadzać już za Ciebie 30% stawki podatku dochodowego i przechodzisz na "normalne" stawki - miałam podobna sytuacje, nie byłam zameldowana we Wloszech, firma płaciła za mnie 30% podatku, księgowa nie pomyślała, ze po 183 dniach pobytu moja rezydencja fiskalna "przenosi się" do Włoch i dalej płaciła te nieszczęsne 30%, aż w końcu zwróciłam jej uwagę i na koniec roku, przy okazji wyrównania ("conguaglio"), firma musiała wypłacić mi 800 euro (z winy księgowej). ;)
Od pierwszej wyplaty place 30%. Nie mialam zadnych 8 tys free. A od stycznia podejrzewam ze juz przekroczylo 30%. CO moglabym zrobic? Jestem tu pol roku dopiero a kurna place wiecej niz niektorzy zarabiaja!
Mirable ...ja szczerze watpie, ze placisz 30%.
Masz na payslipie potracone 30%? Moze napisz jak sie nazywa to potracenie ?
Cytat: mirable
Od pierwszej wyplaty place 30%.

Jako osoba zameldowana za granica, wiec ok. Do 183 dni pobytu, potem stajesz się rezydentem podatkowym we Wloszech.

Cytat: mirable
Nie mialam zadnych 8 tys free.

:))) To nie jest coś, co się "ma".;) To tzw. no tax area, czyli limit dochodu niepodlegającego opodatkowaniu, w przypadku pracowników "dipendenti" wynosi on właśnie 8000 euro. Jeśli zarobisz w danym roku podatkowym więcej niż ta kwota, musisz zapłacić podatek dochodowy.

Cytat: mirable
A od stycznia podejrzewam ze juz przekroczylo 30%.

Naaaaa, stawka nadal wynosi 30%.:)

Cytat: mirable
CO moglabym zrobic? Jestem tu pol roku dopiero a kurna place wiecej niz niektorzy zarabiaja!

No jeśli masz we Wloszech stale miejsce zamieszkania (dimora abituale) albo centrum interesów życiowych (domicilio), albo przebywasz tu od co najmniej 183 dni, to idź do administracji w Twojej firmie i im to powiedz. Wystarczy, ze spełniasz tylko jeden z tych warunków i już powinnaś być uznawana za "fiscalmente residente in Italia", a wtedy będziesz płacić "normalne" stawki podatku dochodowego.
edytowany przez deelaylah: 26 mar 2013
Cytat: marysia2
Mirable ...ja szczerze watpie, ze placisz 30%.
Masz na payslipie potracone 30%? Moze napisz jak sie nazywa to potracenie ?

Marysia, to się nazywa "aliquota unica 30% per i non residenti" i gwarantuje, ze taka stawka we Wloszech obowiązuje. Jeśli w firmie Mirable maja zapisane, ze jest zameldowana zagranica, a nie we Wloszech, to muszą płacić za nią taki właśnie podatek, dopóki nie uzyska rezydencji podatkowej tutaj. Osobiście zresztą uważam, ze już w momencie podpisywania umowy było wiadomo, jak długo Mirable tu zostanie, wiec jeśli, dajmy na to, umowa była na rok, to oczywiste było, ze jej stale miejsce zamieszkania oraz centrum interesów życiowych przez ten okres to Włochy, bez względu na zameldowanie (którego powinna była oczywiście dokonać). I wtedy można było się zastanowić, czy ma sens traktować ja jako residente all'estero. No ale nikt się nie zastanowił, wiec taka stawkę Mirable płaci i jest to zgodne z przepisami.
Cytat: deelaylah
Cytat: marysia2
Mirable ...ja szczerze watpie, ze placisz 30%.
Masz na payslipie potracone 30%? Moze napisz jak sie nazywa to potracenie ?

Marysia, to się nazywa "aliquota unica 30% per i non residenti" i gwarantuje, ze taka stawka we Wloszech obowiązuje. Jeśli w firmie Mirable maja zapisane, ze jest zameldowana zagranica, a nie we Wloszech, to muszą płacić za nią taki właśnie podatek, dopóki nie uzyska rezydencji podatkowej tutaj. Osobiście zresztą uważam, ze już w momencie podpisywania umowy było wiadomo, jak długo Mirable tu zostanie, wiec jeśli, dajmy na to, umowa była na rok, to oczywiste było, ze jej stale miejsce zamieszkania oraz centrum interesów życiowych przez ten okres to Włochy, bez względu na zameldowanie (którego powinna była oczywiście dokonać). I wtedy można było się zastanowić, czy ma sens traktować ja jako residente all'estero. No ale nikt się nie zastanowił, wiec taka stawkę Mirable płaci i jest to zgodne z przepisami.

Wiem, wiem ...watpie nie dlatego, ze takowa nie istneje ...ale watpie ze wzgledu ...ze na forum przewineli sie kilka informacji o zatrudnieniu mirable we Wloszech ...i bardzo watpie, ze do tej pory miala by placic owe 30%. Moje watpliwosci wynikaja tylko z powodu, ze z trudem uwierzylabym, ze tak placi do tej pory... :-/
Cytat: marysia2
watpie ze wzgledu ...ze na forum przewineli sie kilka informacji o zatrudnieniu mirable we Wloszech ...i bardzo watpie, ze do tej pory miala by placic owe 30%. Moje watpliwosci wynikaja tylko z powodu, ze z trudem uwierzylabym, ze tak placi do tej pory... :-/

No właśnie mój problem polega na tym, ze nie miałam okazji dokładnie śledzić historii Mirable, dlatego siłą rzeczy bladze może nie po ciemku, ale po zmierzchu na pewno.:) A ze z doświadczenia wiem, ze księgowi mogą się mylić i wcale nie zdarza się im to tak rzadko, przyszło mi do głowy, ze może firma przeoczyła fakt, ze Mirable już nie ma rezydencji podatkowej zagranica.
Jak bym jutro sciagnela wszystkie moje payslipy i wam podeslala to popatrzylybyscie? Pierwszy payslip wlasnie na niego patrze. Zarobilam 3077,10 a zabrali mi 1381,10 to lekko mowia cpewnie wiecej niz 30 %?:>
Cytat: mirable
Jak bym jutro sciagnela wszystkie moje payslipy i wam podeslala to popatrzylybyscie? Pierwszy payslip wlasnie na niego patrze. Zarobilam 3077,10 a zabrali mi 1381,10 to lekko mowia cpewnie wiecej niz 30 %?:>

deelaylah ...i chyba mialam racje ;-) ...ale tylko chyba:-/

Mirable wedlug mnie placisz normalne aliquoty. Jak chcesz to mi podeslij ...przeanalizowac je i Ci wytlumaczyc to bedzie dla mnie czysta przyjemnosc :-)
edytowany przez marysia2: 26 mar 2013
...chociaz czy ja wiem ...musialabym zobaczyc payslipy.
Podesle jutro, podasz maila na priv plis?
Dzieki wielkie!
Pozatym dostalam tez CUD ale mi powiedzieli w HR ze nie musze nic z tym robic. Podeslac tez?
A mogę tez zobaczyć, jeśli nie masz nic przeciwko? W ramach samokształcenia.:) [email]

Co do CUD, to przyda Ci się on, jeśli chcesz złożyć zeznanie podatkowe we Wloszech (np. masz coś do odliczenia).
Podesle do obojga :) D: a co moge odliczyc od podatku?;]
Cytat: deelaylah
Maciek,

jeśli Twoje całkowite roczne dochody uzyskiwane we Wloszech nie przekraczają 5000 euro, możesz pomyśleć o tzw. collaborazione occasionale, od której pobierany jest podatek w wysokości 20% (tzw. ricevuta d'acconto). Jeśli natomiast będziesz wystawiał faktury za usługi jako polska firma, podatki będziesz płacił tylko w Polsce, jako polski podmiot gospodarczy świadczący usługi poza granicami kraju (musisz mieć europejski NIP, z literkami PL przed numerem). Najlepiej zwrócić się w tej sprawie do kompetentnego księgowego w Polsce lub do Urzędu Skarbowego.

Dziękuje bardzo! :-) Niestety już podałem że zamierzam zarobić więcej (bo padło takie pytanie) i naliczono mi 30% jak zawsze. Na pocieszenie znalazłem firme w Polsce (dendax) która po szybkim zapoznaniu się z moimi dokumentami napisała że połowe podatków za ubiegły rok mogę odzyskac. Zobaczymy. Chce spróbować założyć firmę I wystawiać faktury ale martwie się że Włosi znowu coś wymyślą i nie będzie łatwo (ja nie sprzedaję towaru ale swoje usługi i prawa).
Jeszcze raz bardzo dziękuję!
edytowany przez Maciekkk: 26 mar 2013
Cytat: mirable
a co moge odliczyc od podatku?;]

A pare rzeczy.;) Np.:

- wydatki na sluzbe zdrowia i lekarstwa (musisz załączyć do zeznania kopie faktur/paragonów zawierających Twój codice fiscale)
- wydatki na weterynarza
- wynajem mieszkania (musisz mieć podpisana i zarejestrowana umowę najmu, którą trzeba załączyć do zeznania, a w zależności od Twojego dochodu, możesz odliczyć sobie 150 lub 300 euro, no chyba ze jesteś za bogata - wtedy nie możesz sobie wynajmu odliczyć ;))
- niektóre polisy ubezpieczeniowe
- część ubezpieczenia OC samochodu/skutera
- wydatki na niektóre prace remontowe
itd.
Cytat: Maciekkk
Na pocieszenie znalazłem firme w Polsce (dendax) która po szybkim zapoznaniu się z moimi dokumentami napisała że połowe podatków za ubiegły rok mogę odzyskac. Zobaczymy.

Hmm, ciekawe, na jakiej podstawie firma ta doszła do podobnych wniosków... Na Twoim miejscu byłabym bardzo ostrożna - nie ma możliwości odzyskania podatku zapłaconego we Włoszech, z tego prostego powodu, ze... nie ma co odzyskiwać. Twój pracodawca wpłacił za Ciebie dokładnie taki podatek dochodowy, jaki musiałeś włoskiemu fiskusowi zapłacić, a przy zakończeniu stosunku pracy zobowiązany jest to przeprowadzenia wyrównania. Dlatego obietnice ww. firmy nie maja żadnych podstaw.
Maciekkk!....Deelaylah ma w zupelności rację,a powiedz mi jeszcze,ile firma ''dendax''prosiła byś wpłacił zaliczki,aby zając się twoją sprawą!....nie bądż naiwny,wpłacisz pieniadze,i będzie.....no,niestety!
Cytat: a4blanche
Maciekkk!....Deelaylah ma w zupelności rację,a powiedz mi jeszcze,ile firma ''dendax''prosiła byś wpłacił zaliczki,aby zając się twoją sprawą!....nie bądż naiwny,wpłacisz pieniadze,i będzie.....no,niestety!

Nie,chyba nie jest tak źle. czytałem dobre opinie o tej firmie w internecie. Zasada jest taka że biorą 12% od uzyskanego zwrotu. Jeśli zwrot się nie należy to nie płaci się nic. Z tego co się zorientowałem mają swoich prawników w każdym europejskim kraju i wykorzystują istniejące przepisy i ich meandry. Ale to w ogóle jest w tej chwili dla mnie sprawa drugorzędna.
Ponieważ regularnie pracuję we Włoszech od kilku lat, więc chciałbym mieć jakiś konkret w ręku. Chciałbym wiedzieć na czym stoję,na co mogę liczyć a na co nie. Oczywiście mógłbym spróbować dłuższego pobytu we Włoszech, wynająć sobie mieszkanie, próbować się zameldować itd ale mam też dużo pracy w Polsce więc na razie nie myślę o tym. Spróbuję otworzyć firmę i wystawiać faktury Włochom. Zobaczymy.
Życzę wszystkim dobrej nocy :-)
Poslalam :)
proszę napiszcie termin rozliczenia podatku dla pracujących jako badante
Cytat: eska57
proszę napiszcie termin rozliczenia podatku dla pracujących jako badante

Zeznanie należy złożyć do 30 września 2013 r. w przypadku zeznania wysyłanego droga elektroniczna za pośrednictwem CAF lub księgowego (można tez zrobić to osobiście, jeśli jest się zarejestrowanym w serwisie Fisconline urzędu skarbowego) oraz zeznania wysyłanego listem poleconym z zagranicy.
mirable, podziwiam Twoje zaufanie do tych tępych bab pracujących w Twojej firmie w kadrach, payrollu, księgowości czy jako inna impiegata amministrativa.

Chyba jest jakiś powód, że one pracują w tych kadrach, księgowości czy administracji.
Gdyby były inteligentne to miałaby taką pracę jak ty, a ponieważ myślenie nie jest ich mocną stroną to pracują w administracji. Radziłabym żebyś patrzyła im na ręcę i nie była taka ufna.

Możliwe też, że one specjalnie źle Cię rozliczają bo im żal cztery litery ściska. Na swoich nędznych stanowiskach zarabiają pewnie mniej od Ciebie i firma nie opłaca im mieszkania.
A apetyty te babska mają naprawdę solidne.

Siedzą takie odmóżdżone lale i klepią całe dzień dane w SAPie jak małpy, a zarabiać to chciałyby jak inżynier. Tylko gdyby 5 minut popracowały tak jak inżynier to te wątłe móżdżki by im się przepaliły z wysiłku.
jak można samemu obliczyć kwotę podatku??
dziękuję już znalazłam odpowiedż
W zasadzie skończyłam sekcje "podatkowa" mojej strony internetowej (tzn. napisałam najważniejsze artykuły, o zeznaniach podatkowych, ulgach 2013 itd.), wiec w razie potrzeby informacji możecie szukać na www.deeoswajawlochy.blogspot.com. Starałam się zawrzeć wszystko to, co niezbędne do złożenia tegorocznego zeznania podatkowego i zdążyć przed upływem terminu.:)
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 33
poprzednia |

« 

studia we włoszech

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie