Wypowiedzenie, preavviso

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 47
poprzednia |
Pracuje na kontrakcie terminowym, ale chyba zrobia mi bezterminowy, tylko ze ja planuje i tak zmienic prace bo godziny mi sie nie podobaja no i szukam czegos w dziale ktorym studiowalam. Ile dni bede musiala dac preavviso majac contratto indeterminato? Teraz majac 5 livello mialam dac 20 dni jakby znalazla cos nowego, tak mi powiedzieli w CISL.
Wszystko zależy od tego, w jakiej branży pracujesz - jeśli dobrze pamiętam, jesteś zatrudniona w sektorze Commercio/Terziario/Turismo, wiec podlegasz pod kontrakt zbiorowy (CCNL) tej właśnie branży.

W zależności od poziomu pracowniczego (livello) oraz stażu pracy u tego samego pracodawcy, obowiązuje Cie następujący okres wypowiedzenia:

Poziom 1 i 2
- do 5 lat stażu: 60 dni kalendarzowych
- 5-10 lat stażu: 90 dni kalendarzowych
- ponad 10 lat stażu: 120 dni kalendarzowych

Poziom 3, 4 i 5
- do 5 lat stażu: 30 dni kalendarzowych
- 5-10 lat stażu: 45 dni kalendarzowych
- ponad 10 lat stażu: 60 dni kalendarzowych

Poziom 6 i 7
- do 5 lat stażu: 20 dni kalendarzowych
- 5-10 lat stażu: 30 dni kalendarzowych
- ponad 10 lat stażu: 45 dni kalendarzowych

Poziom 8
- do 5 lat stażu: 15 dni kalendarzowych
- 5-10 lat stażu: 15 dni kalendarzowych
- ponad 10 lat stażu: 30 dni kalendarzowych



Dziekuje bardzo dee!!:) Tak dobrze pamietasz,czyli ja majac 5 livello, a pracuje rok bedzie w polowie sierpnia jak mi zrobia bezterminowy bede musiala dac 30 dni wypowiedzenia, jesli nie dam podobno jako penale nie zaplaca mi ostaniej wyplaty?
Cytat: MonikaBO30
jesli nie dam podobno jako penale nie zaplaca mi ostaniej wyplaty?

Pracodawca ma wtedy prawo do czegoś w rodzaju odszkodowania, wiec jeśli nie dotrzymasz okresu wypowiedzenia, to będziesz musiała zapłacić mu równowartość tych 30 dni (czyli w praktyce jest to miesięczna pensja). Jeśli natomiast złożysz wypowiedzenie np. 15 dni przed faktycznym odejściem, to "odszkodowanie" będzie wynosić równowartość 15-dniowej pensji (bo tylu dni okresu wypowiedzenia nie dotrzymałaś).

Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich stosunków z pracodawca, są tacy, z którymi można się dogadać i nie żądają odszkodowania za niedotrzymanie okresu wypowiedzenia.
Czesc Deelayah. Gdzie znalazlas ta legge ze majac 5 livello kontrakt bezterminowy ze 30 dni kalndarzowych jest preavviso? liczac takze soboty i niedziele prawda?
liczac soboty i niedziele.

np na stronie
http://www.ilccnl.it/CCNL/Terziario%20e%20Servizi/Turismo%20-%20Confcommercio/CCNL%20Turismo%20Confcommercio%20-%20%20Alberghi%20diurni.htm#aTestoCCNL

dla 'Turismo Confcommercio - Alberghi diurni'

jest napisane :

Cytat:
Capo II - PREAVVISO
Art. 177
Tanto per il caso di licenziamento quanto per quello di dimissioni i termini di preavviso sono i seguenti:
a) fino a 5 anni di servizio compiuti:
(...) 4° e 5° 20 giorni

Dopytaj sie dobrze, w ktorym CCNL jestes. W Risorne umane powinni miec takze CCNL do wgladu. Moze sie to lekko roznic nawet w tej samej branzy. ...i moze CISL sie nie mylil;-) ...ale tylko moze ;-)

edytowany przez marysia2: 17 paź 2013
Doczytalam w innych wpisach, ze prawdopodbnie jestes w Turismo Confcommercio - Pubblici esercizi:

http://www.ilccnl.it/CCNL/Terziario%20e%20Servizi/Turismo%20-%20Confcommercio/CCNL%20Turismo%20Confcommercio%20-%20Pubblici%20esercizi.htm

i tak samo jak napisalam powyzej:
Cytat:
Capo II - PREAVVISO
Art. 177
Tanto per il caso di licenziamento quanto per quello di dimissioni i termini di preavviso sono i seguenti:
a) fino a 5 anni di servizio compiuti:
(...)
livello: 4° e 5° - 20 giorni

Jednak nie wiedzac dokladnie o jakim CCNL mowa, nie mozna odpowiedziec na to pytanie. ...zwlaszcza jezeli mowa o commercio, turismo, terziario ...gdzie sa 'setki' ;-) roznych wersji... ;-) W niektorych CCNL (nie w tym cytowanym przeze mnie) preavviso sie liczy od 1 lub od 15 dnia miesiaca.
edytowany przez marysia2: 17 paź 2013
Marysia już za mnie odpowiedziała - dziękuję :) - ja dodam tylko, że całkiem niedawno napisałam dość szczegółowy artykuł o dobrowolnej rezygnacji z pracy, wiec może znajdziesz w nim coś, co może Ci się przydać:

http://deeoswajawlochy.blogspot.it/2013/10/dobrowolna-rezygnacja-z-pracy-przez.html

PS. W Twojej umowie powinno być napisane, jaki CCNL reguluje sprawy dotyczące Twojego stosunku pracy.
edytowany przez deelaylah: 17 paź 2013
Dziekuje marysia2 :) Dziekuje deelaylah:) Wiecie co czytam na razie takie urywki tej stronki znalazlam mj typ kontraktu: http://www.ilccnl.it/CCNL/Terziario%20e%20Servizi/Turismo%20-%20Confcommercio/CCNL%20Turismo%20Confcommercio%20-%20Pubblici%20esercizi.htm
i widze ze niezle nas oszukuja, dlatego wyplata taka miseria, mimo niedziel pracujacych niekiedy wypada nawet kazda caly miesiac zalezy od turni, i inne Swieta, nocki, widze ze festivi powinny byc placone 40% wiecej :Art. 419
Al personale che presta la propria opera nelle festività di cui all'art. 117 è dovuta oltre alla normale retribuzione anche quella per le ore di servizio effettivamente prestate, con la maggiorazione del 40% per lavoro festivo.

A nocki 50%, a nie tak jak nam placa 10% wiecej jak w niedziele pracujemy, a nocne godziny licza od 23 -6 tej i mamy tylko 25%
ah nie wyzej znalazlam jednak inny wpis ze festivi 20% :Art. 406 - Festività



Al personale che presta la propria opera nelle festività di cui all'art. 117 è dovuta oltre alla normale retribuzione anche quella per le ore di servizio effettivamente prestate, con la maggiorazione del 20% per lavoro festivo.
No ale my i tak mamy 10%
ja pracuje w sala slot, ale godziny ktore robie i wogole full time powinno byc 40 h tygodniowo czyli 160 miesiacznie, a nam wpisali ze ordinarie sa 172 bo niby jak sie pracuje a turni musi byc 172
Monica,

miesiac nie zawsze ma 4 tygodnie ...przewaznie kilka dni wiecej. 172 godziny sa czysto teoretyczne, np do obliczenia stawki godzinowej, np w przypadku obliczania stawki za nadgodziny czy prace swiateczna. Liczba godzin TEORETYCZNYCH takze zalezy od CCNL. I zdaza sie, ze w tym samym CCNLu liczba ta sie rozni w zaleznosci od stanowiska, livello i innych.

Macie 10% w festività o w niedziele?
Cytat:
Art. 116 - Lavoro domenicale
A partire dal 1° gennaio 1991, ai lavoratori che, ai sensi della legge 22 febbraio 1934, n. 370, godano del riposo settimanale in giornata diversa dalla domenica, verrà corrisposta una indennità in cifra fissa pari al dieci per cento della quota oraria della paga base e della contigenza per ciascuna ora di lavoro ordinario effettivamente prestato di domenica.

oczywiscie nie jest to 10% ze stawki godzinowej, a tylko z jej czesci, wiec nie spodziewaj sie, ze zrobisz prosta operacje dodajac 10% i wyjdzie ci stawka, ktora ci placa.

...i generalnie nie spodziewalabym sie nigdy, ze we Wloszech cokolwiek byloby napisane w sposob latwy i czytelny, bez stwierdzen sprzecznych, wykluczajacych sie nawzajem, lub 100 stron pozniej przytaczanych wyjatkow, do jakiegos artykulu. A do tego nawet jak rozmawiasz z osoba, ktora pisala CCNL ...tez sie gubi... ;-) Takie juz sa uroki Wloch ;-)

Oprocz CCNL sa jeszcze d'accordi secondo livello moga byc 'podCCNLe' ...itd. Punktem wyjscia musi byc to co masz napisane w umowie, przy czym o d'accordo secondo livello moze wcale nie byc wspomniane...

Milej lektury ;-)
edytowany przez marysia2: 18 paź 2013
Marysia/Dee: moglybyscie jeszcze napiac co trzeba "zalatwic" po daniu wypowiedzenia. Wyjezdzam z IT i nie chcialabym czegos przegapic a wypowiedzenie juz dalam. Wiem ze musze zrezygnowac z rezydencji. Mozna "zabrac" ze soba skladki na meryture? Jak sie przenosilam z Irlandii to nie moglam ich zabrac ze soba do IT. Teraz jjade do CH wiec nie wiem jak tow yglada z krajem poza UE. Doradzcie co jeszcze musze zalatwic zanim wyjade.
Dzieki!
Marysia: Dzieki za okres wypowiedzenia. Przyjeli i chyba byl dobry bo nie dostalam zadnego info zwrotnego.
O emeryturę będziesz się martwic za kilkadziesiąt lat.;) Zgłoś w urzędzie gminy, ze opuszczasz Włochy (cancellazione anagrafica per trasferimento all'estero), a dodatkowo wybrałabym się do INPS i poprosiła o wydanie formularza U1 (dawniej E301), potwierdzającego Twoje okresy zatrudnienia i ubezpieczenia we Włoszech, który może Ci się w przyszłości przydać. Nic więcej nie przychodzi mi w tym momencie do głowy.:)

PS. Szwajcaria niby nie UE, ale jest tak samo traktowana, podobnie jak Norwegia czy Luksemburg.
Dzieki Dee, zrobie jak kazesz :) Co do emerytury to martwie sie juz dzis bo nie chce stracic tego co zaplacilam a wiem ze Wlochy to taki specificzny kraj gdzie nie ma zadnych przepisow i jak sama sie niczym nie zajme to za kilka lat moze sie okazac ze mi powiedza ze nawet tutaj nie pracowalam. Mysle zeby przetransferowac te skladki ale np z Irl sie nie dalo do Wloch bo Wlochy nie akceptuja. Nie wiem czy wysla cos do CH. Dzieki :)
Zazwyczaj wygląda to tak, ze w momencie przejścia na emeryturę składasz wniosek o emeryturę w kraju, w którym mieszkasz lub w którym pracowałaś na koniec kariery - tamtejszy zakład ubezpieczeń społecznych zbierze później informacje ze wszystkich krajów, w których pracowałaś. A formularz, o którym pisałam, potwierdza właśnie, ze we Wloszech byłaś zatrudniona.:)
Cytat: deelaylah
Zazwyczaj wygląda to tak, ze w momencie przejścia na emeryturę składasz wniosek o emeryturę w kraju, w którym mieszkasz .
Wszystko wydaje sie ok tylko jest jeden maly szkopul. W Polsce na emeryture przechodzi sie troche wczesniej niz we Wloszech. Podam przyklad : osoba, ktora w 2014 r konczy 60 lat moze w Polsce przejsc na emeyture w 2015 roku, natomiast we Wloszech bedzie jej przyslugiwala emerytura dopiero w 2019 roku. Jesli wniosek o emeryture zostanie zlozony we Wloszech ( bo tu mieszka) to dostanie oczywiscie emeryture polska z uwzglednieniem lat przepracowanych we Wloszech ( tak mysle). Pytanie moje brzmi: czy pobierajac emeryture polska we Wloszech bedzie ta osoba miala status wloskiego emeryta (chodzi oczywiscie o ubezpieczenie zdrowotne)? Czy bedzie musiala jednak pracowac do tego 2019 roku , placac skladki, by nabyc prawo do wloskiej emerytury. Jesli bedzie musiala pracowac to moze przekroczyc dochody dodatkowe dla emerytow i wtedy polska emeryture jej zabiora.
Jak to wlasciwe jest?
Czy ktos moze byl na spotkaniu organizowanym we Wloszech przez Konsulat i ZUS?
Różnice związane z osiągnięciem wieku emerytalnego w różnych krajach UE rzeczywiście mogą być problemem i może wpłynąć np. na wysokość emerytury. Ponieważ przepisy emerytalne w UE nie są jednolite, trzeba zasięgnąć informacji w poszczególnych instytucjach w każdym państwie, w którym pracowałaś.

Niestety nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytania. Tak na chłopski rozum wydaje mi się, że dopóki nie spełnisz wymogów INPS do otrzymania włoskiej emerytury, to nie uzyskasz do niej prawa, bez względu na to, czy jesteś emerytką gdzie indziej. Opiekę zdrowotną we Włoszech będziesz miała na podstawie formularza S1 wydanego przez NFZ (jako emerytka), więc to nie jest problemem.


edytowany przez deelaylah: 15 lis 2013
Dzieki Dee :) Rozumiem ze wszystkie te papiery moge wybrac po ostatniej wyplacie? A nie bo jeszcze mi maja wyplacic te niby odprawe. Ile to czasu od odejscia zajmuje wyplata tego?
Po ostatnim dniu pracy możesz się wybrać do INPS - pracodawca musi wysłać tzw. formularz UNILAV, aby poinformować wszystkie urzędy o zakończeniu stosunku pracy, więc INPS już będzie wiedział. Na wszelki wypadek możesz zabrać ze sobą wypowiedzenie czy co tam masz.:)

Jeśli chodzi o odprawę, to nie ma odgórnie ustalonego terminu jej wypłaty, choć zazwyczaj pracodawca wypłaca TFR razem z ostatnią wypłatą. Zdarza się jednak, że z tym zwleka z powodu trudności finansowych lub dlatego, że nie lubi byłego pracownika.;-P
Dee ! Dzieki za odpowiedz !
Dzieki Dee :) Co do papierow to mozna to rpzelozyc na pozniej ?;] W piatek koncze prace tu a w pon zaczynam w CH wiec nie mam kiedy isc do jakiegokolwiek urzedu. Po miesiacu przyjezdzam po swoje rzeczy to moze wtedy bym mogla? Musze osobiscie odebrac czy moze ktos inny za mnie to zrobic?
Pewnie, ze możesz - nie sadze, by miało jakiekolwiek znaczenie, kiedy wystąpisz o formularz U1, biorąc pod uwagę, ze to zaświadczenie dotyczące Twoich okresów zatrudnienia, a wiec nie ma on daty ważności.:)

Niestety nie wiem, czy musisz odebrać formularz osobiście, czy tez możliwe jest upoważnienie kogoś do zrobienia tego za Ciebie. Włochy to dziwny kraj, wiec zadzwoń może na infolinie (za darmo 803164 lub [tel]z komórki) i zapytaj, jak to wygląda.
Dzieki D :)
Co to jest za kraj to CH??
heh na forum poslugujemy sie tym piszac o innych krajach
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_kod_samochodowy

Zwrosila uwage ,ze piszemy PL albo IT?

CH Confoederatio Helvetica
Jak najlepiej szukac pewnej pracy w Szwajcari? podobno tam zarobki sa 2 razy wieksze niz we Wloszech.
Jak szukać pracy w Szwajcarii... ta fraze wpisujesz w google i google ci wyswietlaja wiele stronek..czyli wygoogluj sobie sama..np to http://www.strefapracy.eu/index.php?id=832&id1=2

http://praca.wp.pl/title,Praca-i-zarobki-w-Szwajcarii,wid,15543183,wiadomosc.html

sporo tego jest
Mirable :-) wiesz juz wszystko ?

Powodzenia! :-)
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 47
poprzednia |

« 

Życie, praca, nauka

 »

Pomoc językowa