Wymiana prawa jazdy

Temat przeniesiony do archwium.
Cześć wszystkim ! Szukałem trochę po forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
O co chodzi ? - O to: Mieszkałem we włoszech rok czasu i chciałem zrobić sobie prawo jazdy ( Wiem, młody ja ; ) ). Jako, że mieszkałem tylko rok to nie dałbym rady napisać egzaminów po włosku i zrobić tego prawka w It, więc zrobiłem przez wakacje w polsce. Teraz naczytałem się trochę, że koniecznie trzeba wymienić więc poszedłem do pewnego biura który zajmuje się całą papierkową robotą za mnie za drobną opłatą. Pani z biura powiedziała mi, że nie mogę wymienić tego prawa jazdy na włoskie, bo zrobiłem w polsce jak już byłem zameldowany we włoszech ;/ Czyli co teraz ? Wyrzucić prawko, ewentualnie zatrzymać sobie na pamiątkę i muszę robić od nowa ? ;/
Problem polega na tym, że zgodnie z przepisami unijnymi prawo jazdy powinienieś robić tam, gdzie jesteś zameldowany, czyli w miejscu, gdzie mieszkasz na stałe. We włoskich przepisach nie ma czegoś takiego, jak podwójne zameldowanie (w polskich zresztą też nie), więc jeśli byłeś zameldowany wówczas we Włoszech, to teoretycznie powinieneś zdawać egzamin na prawko we Włoszech, a nie w Polsce.

Tyle teorii. W praktyce możesz spróbować przekonać urzędników włoskich, że w momencie wyrabiania prawka mieszkałeś jednocześnie i w Polsce, i we Włoszech, dlatego mogłeś wyrobić prawko w kraju. A w ogóle to radziłabym udać się w tej sprawie bezpośrednio do Motorizzazione Civile, a nie do "pewnych biur" (jeśli dobrze zrozumiałam, poszedłeś do szkoły jazdy).;)

PS. Prawo jazdy musisz wymienić jedynie wtedy, gdy jest ono bezterminowe i mieszkasz na stałe we Włoszech od ponad dwóch lat.
Niedługo będzie ponad dwa lata,a prawo jazdy mam bezterminowe więc wtedy wymienie bez większych problemów ?
Dopóki nie miną te dwa lata o zameldowania, to nie musisz wymieniać i Twoje prawko jest ważne. A potem musisz, z tym, że nie mogę Ci obiecać, że obędzie się bez problemów.:)

« 

Pomoc językowa

 »

Solo italiano