INPS dla prowadzących działalność gospodarczą w Polsce

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,

Mam gorącą prośbę.Proszę o pomoc dotyczącą wysokości składki INPS dla Polaków (obywateli UE) prowadzących działaność gospodarczą w Polsce, a wykonujących usługi we Włoszech.
Mam możliwość pracy we Włoszech przez okres 6 miesięcy jako trener.
Dostałem już umowę o współpracy.Warunkiem otrzymania wynagrodzenia jest wystawionie rachunku oraz posiadanie druku E-101 i posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w swoim kraju.
Zakładma dopiero dla tego wyjazdu działalność gospodraczą w Polsce.
Kontrakt jest od kwietnia i napewno nie dostanę druku E-101 z ZUS (musi być prowadzona min.2 m-ce działalność i wykonywane usługi w Polsce)
Pani w ZUS powiedziała,ze mogę płacić składki na ubezpieczene we Włoszech.
Jakiej wysokośći są składki na INPS w takim przypadku (działąlność gospodracza)?
Od czego to zależy?Czytałem na stronach INPS,że to kwota ok.250 Euro/miesięcznie.
Co w takim przypadku ze składką zdrowoną?Czy też muszę płacić ją we Włoszech?
Proszę o pomoc bo szkoda mi tego kontraktu.
Jest jakis straszny balagan w tym wszystkim o czym piszesz. Skladki na ubezpieczenie oplaca sie tam gdzie sie prowadzi dzialallnosc( w tym wypadku w Polsce). Z podatkami juz moze byc inaczej. Podatki z dzialalnosci mozesz placic w Polsce, ale ewentualny Vat placisz wtedy we Wloszech. NIe szadze, ze mozesz placic INPS za dzialalnosc prowadzona w Polsce. Dziwne to co pani powiedziala..Mozesz placic INPS za dzialalnosc prowadzona we Wloszechech i moze ta wersja bylaby dla ciebie najprostsza - po prostu na ten kontrakt otworzyc dzialalnosc we Wloszech. Ale nie wiem czy na pol roku ma to sens.. Najlepiej byloby dla Ciebie gdyby firma dala ci na ten okres umowe o prace i tyle i nie kombinowala...
Obawiam sie, ze to forum do konca ci nie pomoze. Radze odwiedzic Urzad Skarbowy i poradzic sie odpowiedniego prawnika, co by nie komplikowac sobie zycia..
Nie byłoby problemu gdyby nasz kochany ZUS nie robił trudności.
Własna działalność,składki na ZUS i zdrowotna u nas i można wykonywać pracę na terenie Włoch.
Składka na ZUS i zdrowotna dla otwierających działalność wynosi w Polsce ok.400 zł miesięcznie, a we Włoszech nawet nie wiem ile?
Rozmawiałem dziś telefonicznie z ZUS-em i może coś uda się załatwić.
Są nowe wnioski o wydanie zaświadczenia o ustawodastwie właściwym dla osoby, która normalnie wykonuje działalność na własny rachunek w dwóch Państwach Członkowskich UE.
Są to druki A1.
Otworzenie działalności we Włoszech na pół roku nie ma wg mnie żadnego sensu, a umowa o pracę pociąga dla pracodawcy za sobą duże obciążenia (podatek i INPS).

Przecieram szlaki bo jak czytam na internecie jest zero wiadomości na ten temat.Stąd moje pytanie.


JAsne, ze dla firmy nie jest oplacalne cie zatrudniac. W ten sposob wlasnie to ty musisz sam sie ubezpieczyc i sam placic podatki. O korzystnym ZUS-ie dla nowootwierajacych zapomnialam, dla pozostalych jest to kwota w przyblizeniu jak we Wloszech, wiec koszt porownywalny..
Ale swoja droga oprocz ZUS porozmawiaj z kims rozsadnym w Urzedzie Skarbowym co bys potem przez jakas drobnostke nie mial problemow..wiesz jak jest..
Witam wszystkich.Potrzebna mi jest pomoc.Pracowalam jako opiekunka/badante na umowie.przepracowalam 10 miesiecy .Umowe spisywalismy w ACLI i na koniec wystawili mi CUD 2010.W polsce prowadze dzialalnosc z mezem i musimy sie rozliczyc.Wiem,ze dochody musimy zsumowac i wiem tez ,ze nie ma podwojnego rozliczania sie.Po dlugim szukaniu i dzwonieniu p wszystkich wloskich urzedach dowiedzialam sie,ze podatek od zarobionej kwoty musze zaplacic we Wloszech,ale tez nieiem nic wiecej.Gdzie,ile itp.Dzwonilam tez od nowa do Acli i kazano mi przyjsc osobiscie.poniewaz jestem obecnie w Polsce wiec to niemozliwe.przeslalam Cud os nowa do Acli i byc moze cos mi poradza.To straszne,ze nikt nie umie mi udzielic informacji,gdzie powinnam zwrocic sie po wyliczenie podatku do zaplacenia i co dalej powinnam zrobic.Jesli jest ktos kto ma podobny lub mial podobny przypadek jak ja prosze o pomoc.Zarobilam 10.022 sa to retribuzioni corrisposte 1.404 to vitto e alloggio usufruito i potem TFR liquidato 828,00.w nastepnej rubryce importo trattenuto w pozycji contributi previdenziali tratt.jest kwota 375.00 i contributi cassa colf tratt.4,14 .niewiem co jest co.prosze o pomoc bo jest to pilne.Inna sprawa to taka ,ze jade juz niebawem do nowej pracy tym razem jako opiekunka do dwoch osob malzenstwo chodzacych do bolzano.tatus calkowicie chodzacy a mamusia poczatek alzahmera.zaproponowano mi pensje 1100 euro miesiecznie i kontrakt na 54 godziny.Rodzice prawdopodobnie bardzo mili a tatus jest cacciatrore.corka ma swoje biuro adwokackie razem z mezem.rodzice mieszkaja sami .sami wykupili mi bilet lotniczy z polski do austrii za 450 euro i rodzice sami przyjada po mnie samochodem do innsbrucka.co o tym myslicie.chcialabym wiedziec poniewaz w bolzano nigdy nie pracowalam i chcialabym wiedziec czy pensja 1100 to dobra czy mala i tak wogole.z gory dziekuje za pomoc.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej we Włoszech
Od 1 kwietnia 2011 r. rozpoczęcie działalności gospodarczej poprzez złożenie jednego zintegrowanego wniosku o zarejestrowanie działalności przez internet lub na nośniku elektronicznym stało się obowiązkowe we Włoszech. Nie będą już przyjmowane wnioski składane w formie papierowej. Dane firm zarejestrowanych w ten sposób będą umieszczane w centralnym Rejestrze Przedsiębiorstw (Registro delle Imprese) w głównej Izbie Handlowej. Wniosek o rozpoczęcie działalności gospodarczej można złożyć w regionalnym oddziale izby handlowej właściwej terytorialnie.

Wniosek ten stanowi jednocześnie:
- wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
- wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki (REA)
- zgłoszenie identyfikacyjne w celach podatkowych (Agenzia Entrate)
- zgłoszenie płatnika składek w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych (INPS)
i ubezpieczenia od wypadków przy pracy (INAIL).Po otrzymaniu takiego wniosku Rejestr Przedsiębiorstw wystawi pokwitowanie (ricevuta), które upoważnia do natychmiastowego rozpoczęcia działalności. Więcej informacji odnośnie funkcjonującego systemu oraz niezbędnego oprogramowania znajdą Państwo na http://www.registroimprese.it/dama/comc/comc/IT/cu/

źródło: Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Rzymie
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa