zima we Włoszech ?

Temat przeniesiony do archwium.
czy ktoś z Was orientuje się może jaka pogoda jest w miesiącach zimowych w Rzymie ? Niestety bywam tam tylko latem ....
Szkoda, ze nie napisalas (-es?), czy znasz wloski. Ja niestety nie mam teraz czasu, zeby to przetlumaczyc. Ale na dole masz syntezke z temperatur. Ciao.

2.4 INVERNO
Nell' inizio della stagione frequenti e intense sono le depressioni che hanno origine sul golfo ligure e che influenzano il clima di Roma. Col progredire della stagione queste si attenuano progressivamente con un minimo nel mese di gennaio, dove prevale un certo livellamento di alte pressioni. Il mese successivo, Febbraio, è spesso caratterizzato dal dominio dell'alta pressione Russo - Siberiana con conseguente forti irruzioni di aria fredda, una conseguente diminuzione della temperatura, venti molto sostenuti, ma cielo sereno o poco nuvoloso. In questa situazione, l'Appennino riveste un ruolo determinante, poiché divide nettamente il versante tirrenico da quello adriatico, apportando come detto sul primo, un forte vento freddo con cielo sereno, e sul secondo forti precipitazioni a prevalente carattere nevose anche in pianura e sulle zone litoranee per effetto dello Stau. In generale gli apporti nevosi su Roma non sono molto significativi e limitati al verificarsi di una serie di situazioni bariche difficili da aversi (irruzione da Nord-Nord-Est di aria molto fredda con conseguente richiamo di aria calda che scorre sul cuscinetto freddo e dà origine a nevicate).

CITTA' GEN FEB MAR NOV DIC
Fiumicino 3 2 1 2
Ciampino 6 4 2
W tym roku zima zaskakuje Włochów. Nawet Calabrię zasypało! Troszkę śniegu i zablokowało im drogi na 4 dni. Znam takich, którzy widzieli wtedy śnieg po raz pierwszy w życiu, ale radochę mieli ;) Jak się tam wybierasz to się lepiej cieplutko ubierz ;)
zalezy gdzie jedziesz... w Milano tylko raz padal snieg i nie zeszlo wlasciwie ponizej zera
Ale za to bylo fajnie! Wyszlam specjalnie wieczorem, zeby sie nacieszyc sniegiem! Ulepilam obowiazkowego balwana i zrobilam orla!!! (czy ktos to jeszcze robi??? :) ) Kurcze, szkoda, ze snieg tak szybko sie roztopil... ;)
No, to teraz odpowiedz na pytanie: jak jest po wlosku lepic balwana, rzucac sie sniezkami? ...
fare un pupazzo di neve,
giocare a palle di neve
przy szlo mi jeszcze cos do glowy, ale to wytwor wlasny
bitwa sniezna - battaglia nevale ;)
tylko powiedz, czy ty tam mieszkasz i wiesz, ze tak wlasnie sie mowi? Bo jak pytalam Wlochow, to nie za bardzo wiedzieli co mi powiedziec!
Mieszkam i z tego co wiem, tak sie mowi... przynajmniej w Mediolanie... a jak inaczej? Co Ci proponowali?
jasne, chyba tylko polacy tak mówią
Ej, nie obruszaj sie! Ja nie podwazam twoich slow!
Ja po prostu szukalam tych zwrotow i jakos nie moglam znalezc, a nawet znajdujac w slowniku puppazzo di neve nie bylam na 100 % pewna, czy napewno tak wlasnie mowia Wlosi. Pytalam Wlochow, ale trafialam na poludniowcow, i na przyklad co do zabawy w sniezki to nie udawalo nam sie dogadac.
Ja sie niestety czesto spotykam z faktem, ze termin ze slownika wcale niekoniecznie jest rzeczywiscie tym uzywanym przez ludzi, a ze rzadko bywam we Wloszech i krotko, to nie mam mozliwosci poznac wielu zwrotow codziennych z wlasnych obserwacji. Dlatego chetnie pytam osob, ktore tam sa i potrafia to potwierdzic. A zapytalam, czy tam jestes dlatego wlasnie, no bo co innego jesli mi to powie ktos, kto podobnie jak ja, podaje termin ze slownika, a co innego jesli jest to ktos kto tam jest i wie napewno.
Ora tutto chiaro? :)))
A przy okazji, skoro tam jestes, to wiesz jak sie nazywaja klapki, takie na basen? W slowniku napisali: ciabatte aperte indietro, ale ... non mi va...
Wcale sie nie obruszam! :) Ciabatte vanno bene...
Patrz, a ja jakos tak kojarzylam ciabatte z takimi rozklapanymi kapciami, typu bamboszy, a klapki mi calkiem nie graly. O to wlasnie mi chodzilo, sam slownik to jest poczatek dzialania, dopiero jak tam jestes to wiesz...
Dzieki!
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa