Studia w IT, kolejnosc dokumentow WAZNE!!!

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 32
poprzednia |
Hej, przegladalam watki o studiach we Wloszech i pytam czy cos sie zmienilo w sprawie kolejnosci skladania dokumentow w Polsce?
Kolejnosc, jaka znam:

- poswiadczenie matury w MENie
- tlumaczenie matury i swiadectwa ukonczenia szkoly sredniej
- apostille w MSZ
- konsulat - dichiarazione di valore

Czy taka kolejnosc jest nadal? Prosze szybko dac mi znac!!!!!
Prosze, pomozcie?

Mam tez inne pytanie - czy po MENie moge od razu isc do MSZ, a pozniej dopiero do tlumacza?
Hej właśnie to wszystko przeszłam i opiszę to bo za rok znowu będzie dużo osób taki sam dylemat.:)

1. Świadectwo ukończenia szkoły (ostatniej klasy) legalizuje się w kuratorium oświaty w danm miejscu zamieszkania.Koszt 23 zł na konto, dają od ręki:)
2. Świadectwo maturalne legalizuje się w Warszawie w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Wysłałam pocztą, oczywiście wcześniej zadzwoniłam i powiedziałam miłej pani że właśnie wysyłam dokumenty. Trzeba było dołączyć podanie, takie napisane odręcznie i dowód wpłaty 23 zł bodajże na ich konto (pani podała mi numer). Dała mi też wewnętrzny abym bezpośrednio dzwoniła i pytała cz doszło już i czy odesłali. Tak więc wysławszy w środę po godz. 15 doszło im w piątek. Odesłali mi w przyszłą srodę, choć mieli w poniedziałek. Doszło w jeszcze następną środę. :) Czyli łącznie trwało to 2 tyg. Na miejscu robią od ręki:)
3. Tłumacz przysięgły - zaniosłam mu oba dokumenty jeszcze tego samego dnia. Zależało mi żeby w czw jechać już do Wawy (w piątek kancelaria nie czynna). ZapłaciłM 35 od strony a było ich 3.
4. WARSZAWA. najlepiej załatwić to już osobiście.:) Najpierw byłam na ul Szucha w MSZ i pani od ręki mi wydała apostille na wszystkie dokumenty,na tłumaczenia przysięgłe też. Wcześniej trzeba było wypełnić druk podania.
Czynne od 9.
5. W końcu kancelaria konsulatu ambasady wł na ul Jasnej 19 czynne od pon do czw w godz 10-12. Też się wypełnia podanie. Powiedzieli że wydanie dichairazione troche potrwa ale mogą mi odesłać pocztą. Zadowolona dałam im adres mój do Włoch , dzieki temu mogę już na dniach jechac a nie czekac tu na dokumenty. Dałam im tylko 9,5 za znaczek. MSZ ani Kancelaria nie wzięły ode mnie kasy. Ale w podaniu musiłam podać już konretną nazwę uniwersytetu na jaki będę składać (podałam 2 bo nie jestem zdecydowana). Do kancelarii mam wysłać faksem lub emeilem jakiś dowód że jestem przyjęta na studia, tzn kiedy już się przyjmę:)

No to tyle. Mam nadzieję że pomogłam :) Pozdrawiam :)
Bardzo sie ciesze i dziekuje, ze to tutaj zamiescilas ;)
Jutro wybieram sie do Warszawy w celu zalatwienia wszystkich papierow i bedzie mi to pomocne.
Dzieki wielkie za odpowiedz!

U mnie uczelnia (Bergamo) powiedziala mi, ze na studia potrzebuja tylko swiadectwa maturalnego, a nie tego ukonczenia szkoly.

Natomiast mam pytanie - czy do dichiarazione di valore potrzebne sa dwa swiadectwa (ukonczenia szkoly i maturalne), czy tylko maturalne? Moje swiadectwo ukonczenia szkoly utknelo w Kuratorium w Katowicach, bo osoba odpowiedzialna za poswiadczenie zachorowala. A dokumenty mam juz przetlumaczone i we wtorek chce jechac do Konsulatu po dichiarazione. Tak wiec do dichiarazione potrzebne jest ktore swiadectwo?

Z gory dzieki za odpowiedz :)
a co z dokumentami typu metraz mieszkania itp? co dokładnie trzeba przedstawic? dzieki za odp:)
Ja potrzebuje tzw. modello ISSEU, ktore wykaze, ile mam placic czesnych i ewentualnie pozwoli starac sie o stypendium.
Czytalam, ze potrzeba do tego:

- zaswiadczenia z Urzedu Miasta o zameldowaniu (lista osob zameldowanych z toba i stopien pokrewienstwa)
- zaswiadczenie o dochodach lub ich braku kazdego czlonka rodziny
- wykaz ilosci nieruchomosci, ilosc metrow kwadratowych, itp.

Mam juz zaswiadczenia, teraz sa u tlumacza przysieglego, pozniej chyba trzeba zrobic apostille w MSZ i potwierdzic w Ambasadzie (tak powiedziali mi Wlosi z CAF-u). Nie robie wykazu ilosci nieruchomosci, za duzo z tym chyba roboty, a poza tym to nie wiem, gdzie mam to uzyskac. Mam nadzieje, ze wydadza mi ISSEU bez tego. Pozniej oczywiscie dokumenty zanosi sie do CAF-u, a oni przeliczaja polski dochod rodzicow na wloski i tym sposobem uczelnia wylicza pozniej czesne.

Ktos inny tez gromadzil te dokumenty i wyrabial ISSE? Przyjmuja bez ilosci nieruchomosci?
Ja tez wlasnie skonczylam juz zbierac dokumenty, teraz jade do Wloch, a dichiarazione mi tam przysla :)

Moja procedura roznila sie nieco od Twojej:

1. Swiadectwo maturalne (dojrzalosci) zalegalizowac w MENie na ul. Szucha 21, zaplacic 26 zl za te legalizacje, robia od reki na miejscu. Wypelnia sie podanie (daja druczek).
2. Zebranie dokumentow potrzebnych do modello ISSEU (potrzebuje go uczelnia, aby wyliczyc mi czesne, z tego, co wiem, to na wiekszosci wloskich uniwersytetow tego potrzebuje), czyli zaswiadczenie o moim zameldowaniu z Urzedu Miasta, zaswiadczenie o braku dochodow z Urzedu Skarbowego oraz zaswiadczenia o dochodach osob ze mna zameldowanych (tez z Urzedu Skarbowego). Jesli powiecie, ze to pilne, to zrobia na drugi dzien, a jesli nie, to trzeba czekac tydzien. Jesli potrzebne na studia, nic sie nie placi.
3. Tlumacz przysiegly (w moim przypadku pani Anna Matuszek z Katowic, polecam!), ktory zlozyl podpis w Ambasadzie Wloch. Tlumaczenie wszystkich dokumentow odn. finansow + swiadectwo maturalne trwalo 2 dni, za tlumaczenie 1 str. 45zl. Pani tlumaczka przy okazji opowiedziala mi o studiach we Wloszech. :)
4. Apostille w MSZ ul. Szucha 23 albo 25, czynne od 9-13 w dni robocze. Apostille wydaja od reki, jesli na studia to nic sie nie placi. Jesli potrzebne do innych celow, placi sie po 60 zl od dokumentu. Apostille jest potrzebne do kazdego przetlumaczonego dokumentu. Przy wejsciu do MSZ do dzialu Legalizacji (na rogu ul. Litewskiej, obok Szucha), wypelnia sie wniosek o dokonanie apostille i podaje sie nazwy dokumentow.
5. Kancelaria Konsularna Ambasady Wloskiej, ul. Jasna 19 w Warszawie, zaraz obok Ambasady. Czynna w pon-czw. od 10-12. Powiedzieli mi, ze odesla w ciagu 1,5 tygodnia, dostalam koperte i wypelnilam, zaplacilam 9,35zl za znaczek zwrotny. Mily pan wzial moje swiadectwa i ksero dowodu osobistego.

- W MSZ i Konsulacie trzeba do kazdego podania dopisac nazwe uniwersytetu i kierunek oraz przeslac Ambasadzie dokument, ze dostalam sie na studia, bo to warunek zwolnienia z oplaty za dichiarazione di valore.
- Swiadectwa ukonczenia szkoly sredniej NIE TRZEBA legalizowac w Kuratorium ani tlumaczyc.

Teraz czekam tylko na moj lot do BG, pozniej na dichiarazione i yeah! :)

Mam nadzieje, ze pomoglam i rozjasnilam troche sytuacje. Siedzialam od roku na tym forum i nie zdobylam satysfakcjonujacych informacji, dlatego napisalam wreszcie jak to ma dokladnie byc z tymi studiami.
ciao
mam pytanie odnosnie zalatwiania tych dokumentow...czy moge najpierw przetlumaczyc swiadectwo maturalne u tlumacza przysieglego a pozniej w MEN zalegalizowac???jaka jest roznica???czy do tlumacza musi byc juz zalegalizowane....bardzo mi zalezy na waszej pomocy bo zostalo mi malo czasu a jeszcze nie mam tych dokumentow....
wielkie dzieki za wszelka pomoc
Wydaje mi sie, ze mozna tak zrobic, bo w sumie to chyba nic nie zmienia. :) Spiesz sie! Na jaki uni sie wybierasz?
do Bologni :)
A do kiedy tam jest termin na immatricolazione? Bo u mnie na uni BG 10 wrzesnia.
czy moge najpierw przetlumaczyc swiadectwo maturalne u tlumacza przysieglego a pozniej w MEN zalegalizowac???

nie mozesz tylko musisz. w menie legalizuja ci takze tlumaczenie przysiegle.
sorki pomylilam z konsulatem:) pisalam u gory jaka jest kolejnosc, w menie dostaniesz piecatki ktore tez musza byc przetlumaczone. chyba ze drugi rz pojdziesz do tlumacza po tlumaczenie samych pieczatek.
powiedzcie jak wam rozwiązali ten problem z wynikami matury (bo przeciez my mamy co przedmiot to wynik a oni maja jeden zbiorczy) i napiszcie gdzie sie dostaliscie i jak poszlo załatwianie tego, bo ja ciagle nie jestem pewna gdzie zlozyc:P
ja legalizowalam w menie swiadectwo maturalne raz, przed tlumaczeniem. I bylo okej, ale po tlumaczeniu TRZEBA jechac do MSZ i tam dostac Apostille na wszystkie dokumenty, ktore wezmiesz do Wloch (pisalam o tym powyzej).
Wloskie uni nie patrza na wyniki matury. Dostaniesz sie na kazdy uni pod warunkiem, ze masz zdana mature, zaplacisz za studia i zdasz test wstepny...
A jak poszlo zalatwianie... Najpierw, majac wszystko musisz zarejestrowac sie na stronie uczelni i tam wypelnic i wydrukowac domanda di immatricolazione. Pozniej placisz za studia i zanosisz wszystko do uczelni, oni sprawdzaja, czy masz wszystkie dokumenty, pozniej mozesz a nawet musisz zapisac sie na test wstepny, zwykle jest jezyk wloski, a drugi test zalezy od twojej facolta. Ja wlasnie jestem na takim etapie i czekam na moje testy, w miedzyczasie chodze na darmowy kurs wloskiego organizowany przez uczelnie. To tak w wielkim skrocie :)
jesli chodzi o apostille.. Pan siedzacy w dziale legalizacji powiedzial mi wczoraj, ze apostille potrzebne jest tylko do swiadectw.. a wszytskie inne dokumenty maja byc tylko przetlumaczone ;) troche nie w pore sie o tym dowiedzialem i spedzilem ponad 10 godz na siedzenie w pociagu..
Ale co to za problem przywiezc do Wawy 3 dokumenty wiecej? Apostille zajmuje gora 3 minuty i jest za free. U mnie w CAF sprawdzali czy mam Apostille do dokumentow dot. dochodow, tak samo na uni sprawdzali. Apostille uprawnia Cie do obrotu dokumentami za granica, wiec uwazam, ze jest to konieczne.
aleksandra ja miałam właśnie ten problem bo logując się na uni trzeba podać wynik matury, a że my mamy zaupełnie inny... poszłam do Segreteria degli Studenti Stranieri zarówno na roma3 jak i na sapienze i obydwie panie mi powiedziały żebym wyznaczyła średnią...no to wyznaczyłam,a co :) heh. ogólnie nie jest to dla nich ważne, ale np. jak idziesz na kierunek z ograniczona liczba miejsc i piszesz test (ja pisalam przedwczoraj dwa i w przyszla srode nastepny brr) i masz jednakowy wynik jak ktos inny, to decyduje wynik maturalny. tak mi powiedziano. w takiej sytuacji jednak sprawdza czy podalas prawdziwy wynik, a nie wymyslony. w innym wypadku co tam wpiszesz przejdzie bez echa.
Ja tez podczas rejestracji wpisalam srednia, ale w moim domanda di immatricolazione, ktore zanioslam na uni, jej juz nie bylo, wiec wynik matury wcale nie jest taki wazny. Najwazniejsze sa testy wstepne (dla kierunkow takich jak medycyna, psychologia, ortodoncja, architektura - numero chiuso czyli z ograniczona liczba miejsc), a jesli idzie sie na np lingue czy ecomonia czy ingeneria, ktore sa zwykle z nieograniczona liczba miejsc, to patrza tylko czy zaplacilas czesne.
lingue bynajmniej w rzymie maja ograniczona liczbe miejsc - to na bank bo sama pisalam testy. tak samo studi orientali, mam test niebawem.:( magari zeby byl wstep wplny! :(
U mnie na lingue jest wstep wolny, ale dwa testy - jeden jezyk wloski, drugi inny jezyk wybrany, ja wzielam angielski. Ale na studiach bede miec jeszcze rosyjski i jesli chce, od drugiego roku czwarty jezyk. A Ty? :):)

U mnie testy za tydzien
a w jakim ty bedziesz miescie? chcialabym zeby w romie byl wstep wolny :) to te testy na co, x verifica delle competenze? na roma3 byl test wstepu z ang, a na sapienzy jest z wiedzy ogolnej i po wlosku wiec nawet nie startuje. jak sie dostane na roma3 to chce studiowac ang, hiszpanki i chyba niemiecki jak bedzie mozna 3 jezyk ale to nie wiem. chyba ze mnie przyjma na mediazione i curriculum extraeuropeo to bede sie uczyc arabo.
No ja bede studiowac w BG. Tutaj jest tak, ze jak nie bedziesz miec conajmniej 60% z tych testow, z kazdego z osobna, to i tak bedziesz przyjteta na studia, ale bodajze w ciagu jednego semestru musisz ponownie przystapic do tego egzaminu i go zdac, masz na to trzy proby.

Jaki jest Twoj poziom wloskiego?
no źle nie jest hehe ale do madrelingua jeszcze mi brakuje:) ogólnie jestem samoukiem, ale zdałam rozszerzoną bardzo dobrze, dogadać się dogadam choć bez jakichś wyszukanych metafor :) a Twój?:)
Moj poziom nie jest taki wysoki, jak Twoj, hehe, moze B1. Umiem gramatyke, ale mam wielkie problemy z mowieniem, bo nie moge sie otworzyc i wciaz czuje, ze nie znam zbyt wielu slowek. Ale na pewno moj poziom sie poprawi jak tylko zaczne studia :)
Mam ważne pytanie! Otóż dostałem się na studia do Włoch(pisałem wstępne) i chciałbym starać się o borsa di studio!! Jednakże w Polsce już wcześniej studiowałem coś innego we Wrocławiu przez 4 lata i dostawałem socjalne (nie obroniłem się bo musiałem zrezygnować ze studiów). I teraz w formularzu o borsa di studio jest pytanie, odnośnie tego, czy studiowałem już coś w przeszłości. Myślicie, że oni są w stanie to skontrolować? A może znacie kogokolwiek, kto studiował już w Polsce na magisterskich i dostał mimo wszystko borse we Włoszech?
Cześć. Ja najbliższej wiosny podchodzę do matury... jako język nowożytny wybrałam włoski, nie wiem jeszcze na jakim poziomie :) chciałabym Was zapytac jakie warunki trzeba spełnić by dostać się na studia do Wloch? a przede wszystkim co zdawać? chodzila mi po głowie italianistyka w Polsce ale doszłam do wniosku, że oczywiście italianistyka ale w Italii odpowiadałaby mi najbardziej... nie wiem czy skupić się na trzech obowiązkowych przedmiotach? czy koniecznie wybrać cos jeszcze? jesli tak to co? (jestem w klasie humanistycznej ) myśle o tym czy wybrać wos... co Wy zdawaliście? na jakim poziomie najlepiej do tego podejsc i jakie wyniki musze uzyskac żebym mogła starac sie o przyjecie na włoską uczelnie... proszę o pomoc bo naprawde mam mentlik w głowie a tez che uczyc sie w Italii :) baci
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 32
poprzednia |

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia