różnica między "è" a "c'è"

Temat przeniesiony do archwium.
CZeść

wiem tylko tyle:

è - jest (Dove sono i soldi? I soldi sono nella tasca.)
c'è - znajduje się np. (Che cosa c'è nella tasca? Nella tasca ci sono i soldi.)

spotkalem się z takim pojęciem
c'e molto tempo!! - jest dużo czaasu
a dlaczego nie è moloto tempo??

jak odróżnić jedno od drugiego w innych przypadkach?
Przede wszystkim, na w pytaniu: gdzie cos jest, mowimy zawsze e', i w odpowiedzi oczywiscie tez. E' dotyczy bardziej tego czegos lub kogos.
Dove e' la mamma? E' a casa.

a c'e' sluzy jakby odpowiedzi na pytanie co znajduje sie w jakims pomieszczeniu lub w jakims miejscu, czyli nie jest to pytanie glownie o to cos, tylko o to pomieszczenie:
che cosa c'e' nella scatola? Ci sono tante cose.

C'e' molto tempo jest logiczne, choc tak dokladnie nie wiadomo, gdzie jest ten czas, to on jednak znajduje sie (abstrakcyjnie), jest do naszej dyspozycji.

Natomiast il tempo e' bello.
Ja mam zawsze z tym problem. Zauwazylam tez, ze gdy zdanie zaczyna sie od podmiotu uzywamy "è" , natomiast gdy czasownik poprzedza rzeczownik uzywamy "c'è".
1. I soldi sono nella tasca.
2. Nella tasca ci sono i soldi.
Taka moja rada: jesli zdanie ktore chcesz powiedziec moze byc odpowiedzia na pytanie Dove e? to stawiamy è.

To co zauwazylas wynika z takiego zjawiska: po wlosku najsilniejszy akcent zdaniowy jest na koncu, tzn to co jest najwazniejsze, to co jest odpowiedzia na pytanie, to co chcemy podkreslic, stawiamy najczesciej na koncu (nie zawsze, ale najczesciej).

I dlatego: mowiac o pieniadzach zastanawiamy sie, GDZIE one sa, wiec odpowiedzia jest nie podmiot, ale dopelnienie, i stawiamy je na koncu.
W drugim zdaniu, zastanawiamy sie CO jest W kieszeni, i dlatego podmiot (jakby odpowiedz na to pytanie) stawiamy na koncu.

Ale nie zawsze tak jest.
np: c'e' Marco a casa? Chi c'e'? Il medico e' nello studio. Il medico c'e' nello studio (to zdanie bedzie odpowiedzia na pytanie: c'e' o non c'e'?, i na c'e' bedzie akcent)

Jednak z reguly jesli zaczynamy od okreslenia miejsca, to potem stawiamy c'e', ci sono.

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa