Czasy przeszłe we włoskim - zastosowanie

Temat przeniesiony do archwium.
Czy ktoś byłby tak miły i wyjaśnił, jaka jest różnica w zastosowaniu imperfetto i passato prossimo (tzn. kiedy który stosować)? Ew. podał jakiś link (może być in English), gdzie jest to jakoś ładnie wyłożone? Będę baaaardzo wdzięczna. :)
W telagraficznym skrócie wygląda to tak:

Passato Prossimo to odpowiednik angielskiego czasu Past Simple i stosujesz go gdy dana czynność jest zakonczona (dokonana)

Imperfetto natomiast wygląda podobnie jak Past Continuous i uzywasz go do wyrażenia niedokonanych czynności oraz czynności przeszłych jeśli mowisz o stanach cielesnych, duchowych i o opisach

to tak w duzym skrocie ale troche sie spiesze, pozdrawiam
prosze..po angielsku..jasno i zrozumiale :) http://www.mml.cam.ac.uk/call/cert/gallery/lv220/public_html/project2/project/explanation.html
w wyszukiwarce www.google.it wpisujesz passato prossimo lub passato imperfetto i pojawia Ci sie mnostwo stron:-), rowniez takich z cwiczeniami
pzdR
Ja byłabym bardzo daleka od porównywania dosadnego z angielskimi czasami, bo sprawa jest trochę bardziej skomplikowana (ale nie aż tak, żeby sobie z tym nie poradzić). Trzymanie się od początku kurczowo takiego porównania może prowadzić do późniejszych błędów.
Należy zacząć od tego, że Passato Prossimo czy Remoto to czasy, natomiast Imperfetto to SPOSÓB MYŚLENIA tudzież MÓWIENIA O PRZESZŁOŚCI - tak mi to wytłumaczyła pewna nauczycielka - włoszka - i trzymając się tego raczej nie popełniam błędów :-)
Zgadzam się z Ilarią dobrze wytłumaczone i prosto bez filozoficznych zawikłań. Dodam tylko ze imperfetto używa się też do opisywania stanów atmoserycznych (pogoda), fizycznych( np.wygląd ludzi) i emocjonalnych

Druga zasada to używanie imperfetto razem z p.prossimo jednoczesnie i tu też trzeba pamiętać o aspekcie dokonanym i niedokonanym, np.
Jak jadłam kolacje, zadzwonił telefon
Mentre cenavo, ha squillato il telefono

Pozdr
PROSZE O PRZESŁANIE MATERIAŁÓW DO NAUKI JEZYKA WŁOSKIEGO Z GÓRY DZIEKUJE
Temat przeniesiony do archwium.